VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedle strážníků benešovské ulice pohlídají hlídky asistentů prevence kriminality

Benešov – I když v někom může zavedení takzvaných asistentů prevence kriminality evokovat někdejší nechvalně známou pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti, jasné je, že ani posttotalitní režim a jeho represivní složky, se bez obdobné pomoci neobejdou. Na rozdíl od PS VB, se ale členové preventivního týmu nebudou rekrutovat z řad ověřených členů jakékoliv politické strany, nýbrž budou součástí Městské policie Benešov a zaměstnanci města Benešova. Pravomoci strážníků však mít nebudou. „Vedení městské policie je sice bude řídit, ale vzhledem k tomu, že strážníci pracují i s osobními údaji obyvatel a preventisté se s nimi nebudou z podstaty své práce moci seznamovat, jejich zázemí nebude na služebně městské policie," vysvětlil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

15.12.2015
SDÍLEJ:

Preventisté v Kolíně.Foto: Šárka Krombholzová, MeÚ Kolín

Preventisté budou spíš jakousi občanskou hlídkou. Jejich úkolem bude v rámci svých možností upozorňovat občany na porušování norem a domlouvat jim. V případě závažnějších deliktů, zejména trestných činů, pak přivolají strážníky či policisty. To ale není nic zvláštního, protože to je zákonem stanovená povinnost všech občanů. Preventisté ale nebudou moci ani udělovat pokuty nebo fyzicky zakročovat, jako policisté.

Obdobné preventivní pracovníky už mohou v ulicích svých měst potkávat lidé například z Kolína a Kutné Hory. A právě v těchto dvou středočeských městech se vedení Benešova inspirovalo.

Benešovem by tak, nejspíš už na jaře příštího roku, měla od rána do pozdního odpoledne korzovat dvoučlenná hlídka preventistů.

„Celkem pro dvě hlídky přijmeme čtyři nové pracovníky," sdělil starosta s tím, že pracovníci dostanou jako technické vybavení nanejvýš mobilní telefony, nikoliv vysílačky nebo dokonce zbraně.

Už teď se připravuje radnice na zahájení spolupráce s úřadem práce na výběrovém řízení na pracovníky čtyř výše uvedených pozic.

„Vybrat správné preventisty určitě nebude jednoduché. Je možné a myslím, že by to bylo dokonce velmi výhodné, aby hlídky byly smíšené, tedy muž a žena. Přece jen lidé mívají k ženám jiný přístup, než k mužům," míní starosta Benešova.

Kromě již zmíněné běžné techniky by noví členové týmu městské policie měli nosit také obdobě vypadající stejnokroje.

„Samozřejmě nebudou mít na zádech napsáno městská policie ale nápis asistent prevence kriminality. Na první pohled však budou uniformy hodně podobné, takže to bude vypadat, že se nám namnožili strážníci," dodal starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Autor: Zdeněk Kellner

15.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

KP: Kutná Hora - Poříčí nad Sázavou 0:1.
3

Jíša parádní trefou vystřelil tři body Poříčí

Koncert vítězů. Vlašimský zámek rozezněl operní zpěv

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Operní zpěvy rozezněly ve čtvrtek 19. října zámek ve Vlašimi. Tenorista Jakub Pustina, zakladatel Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu, se během večera v zámecké síni představil společně s vítězi letošní soutěže.

OBRAZEM: Zámecký areál v Odlochovicích oživil tradiční výlov rybníka

Odlochovice - Výlov rybníka, rybí pochutiny i milá hudba přilákaly do zámeckého areálu v Odlochovicích mnoho příznivců. V sobotu 21. října si přítomní užili příjemný podzimní den.

Okresní víkendové fotbalové výsledky

Benešovsko - Okresní víkendové fotbalové výsledky a tabulky mužů. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení