Dvaadvacetiletý muž prý za půl roku podpálil dvanáct stohů a seník; škoda přesáhla šest milionů. „Podařilo se tak objasnit třináct úmyslně založených požárů. Dvanáct jich bylo v loňském roce, jeden letos,“ uvedl náměstek středočeského policejního ředitele Pavel Jenšovský. Do ročních statistik objasněných případů se tudíž úspěch vyšetřovatelů promítne jen z menší části. „Ale nejde přece o čárky,“ podotkl Jenšovský.
I tak jsou statistická čísla zajímavá. Objasněnost trestné činnosti se ve středních Čechách dlouhodobě pohybuje těsně nad 30 procenty (loni to bylo 30,3 procenta). „Problémy nám dělají krádeže věcí z vozidel, jichž jsme loni evidovali 6674. Tyto případy se těžko objasňují. Zpravidla je mají na svědomí narkomani, kteří rozbijí okénko a vyrvou autorádio i s kusem přístrojové desky, aby získali alespoň malou částku,“ připomněl zástupce ředitele. Vrásky kriminalistům také působí nárůst počtu vloupání do bytů a rodinných domů. Těch bylo loni 1811, zatímco předloni 1661. „Tyhle případy odrážejí nárůst obyvatel kraje, kam se za deset let nastěhovalo 90 tisíc lidí,“ řekl Jenšovský. Co může být pro leckoho překvapivé, dlouhodobě ubývá krádeží v chatách a chalupách. Zatímco loni policisté ve středních Čechách zaznamenali 1564 návštěv zlodějů v rekreačních objektech, o rok dříve jich bylo 1702 – a před pěti lety dokonce 2646.
Důvodem k chlubení jsou pro středočeské policisty úspěchy při rozkrývání nezávažnější trestné činnosti. Z 24 loňských vražd dopadli kriminalisté pachatele ve 20 případech. „A do týdne ještě se to ještě zlepší,“ naznačil Jenšovský, že právě v současnosti jdou detektivové po horké stopě.


Vraždy ve středních Čechách

  • 2008: 24, z toho zatím objasněno 20
  • 2007: 26, z toho zatím objasněno 25
  • 2006: 25, z toho zatím objasněno 20
  • 2005: 34, u toho zatím objasněno 26

Ve fotogalerii najdete grafy, které se týkají vývoje kriminality ve středních Čechách