I když je situace pro sídlo u Konopiště se šestnácti tisíci lidmi, z pohledu zmiňovaného tématu, hodně vážná, rozhodně není zoufalá. Potvrdil to včera pro Benešovský deník starosta města Petr Hostek.


„Když jsem se dozvěděl, jak Ministerstvo vnitra rozhodlo o Králíkách, hovořil jsem s vysokým ministerským úředníkem a zjistil, že šance Benešova na to, aby i naše město bylo vyškrtnuto, podobně, jako Králíky, nejsou nulové," řekl lídr benešovské radnice. Současně potvrdil, že vedení města tak, jak ho zavázalo pondělní zastupitelstvo, vede intenzivní rozhovory s funkcionáři centrálních úřadů. Pro svou věc tak už dokázali lídři Benešova získat i další mocné přímluvce, poslance.

„Jsem optimista a věřím, že se náš boj podaří dotáhnout do pro nás zdárného konce, tedy že v Benešově nebude žádné zařízení pro migranty," připomněl starosta Benešova.


Zda se to nakonec povede, ale není ani teď jisté.


Zatímco ve čtyřtisícových Králíkách, které zůstaly s Benešovem až do „finále" záměr Ministerstva vnitra vyvolal prudkou nesouhlasnou reakci radnice, obyvatel i Pardubického kraje a díky tomu v úterý MV tuhle možnost zrušilo, Benešov se v nezáviděníhodné situaci ocitl jakoby znenadání.


Jenže o záměru MV získat vojskem opuštěnou budovu Pražských kasáren, píše Benešovský deník už od července 2015.


A i když MV Deníku ještě v půli ledna tvrdilo, že vlastně ani neví, co s Pražskými kasárnami, pokud je od Ministerstva obrany získá, zamýšlí, vyšlo teď najevo, že už na začátku prosince ministerští úředníci jednali s vedením města o možnosti zřízení migračního centra v Pražských kasárnách. A když zjistili, že radnice s takovým využitím kasáren zásadně nesouhlasí, celá záležitost utichla. V samotném Benešově doslova. Vedení města totiž šestici ministerských úředníků slíbilo, že o záležitosti do doby, než se MV rozmyslí, co dál, pomlčí. A tak se také stalo…


„Tohle opravdu nemohu pochopit," ťal do vlastních řad jeden ze zastupitelů Volby pro město, která tehdy ovládala benešovskou radnici.


„Mohla to být dokonce i provokace, která se teď hodí současnému vedení města k politickým bodům. Vždyť Ministerstvo vnitra ovládá ČSSD," přemítá místní politik o situaci, o níž se nyní v Benešově hovoří stejně často, jako o samotném záměru vnitra poslat do města migranty. „Vždyť my jsme tu pro naše voliče i ostatní obyvatele města, ne pro úředníky z Prahy," dodal.


I když slova starosty Petra Hostka (ČSSD) dávají obyvatelům města naději, že pobytové středisko pro žadatele o azyl v Benešově nevznikne, jistota to samozřejmě není. Co by se dělo, kdyby kauza nedopadla ve prospěch Benešova?


„Zatím bojujeme diplomatickou municí. V případě, že by Ministerstvo vnitra neustoupilo od svého záměru, nevylučuji protesty stejnou formou, jak to udělali v Králíkách. Pokusili bychom se získat podporu Středočeského kraje i obyvatel města. Ale vzhledem k tomu, jak se naše úsilí vyvíjí, musím velmi ocenit aktivní přístup pana ministra Chovance a jeho týmu," dodal starosta Benešova Petr Hostek.