S odkazem na čtveřici nejmenovaných zdrojů informoval, že šlo o akci detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří překazili pokus pracovníka ruské ambasády o nelegální nákup speciální munice do odstřelovacích pušek.

Vysoce postavený civilní zaměstnanec vojenské sekce velvyslanectví byl údajně dopaden přímo při činu: ve chvíli, kdy na parkovišti před restaurací tenisového klubu munici přebíral. To by mohlo nasvědčovat tomu, že šlo o předem připravenou akci, kterou měli detektivové pod kontrolou – nicméně tvrzení, že se jednalo o „provokaci“, se zatím neobjevila.

Ambasáda na žádost veřejnoprávního rozhlasu o vyjádření nereagovala. Původně policie na webu zveřejnila informaci, že říčanská akce souvisela s prošetřováním daňových úniků. „Radiožurnál ale na základě informací z bezpečnostního i diplomatického zákulisí zjistil, že skutečné pozadí celé akce bylo mnohem komplikovanější – a také závažnější,“ informoval v pátek rozhlas.

Podle jeho zdrojů se podezřelý cizinec na místě prokázal diplomatickým pasem – s ohledem na imunitu tak musel být propuštěn. Následně prý okamžitě odcestoval do Ruska.