Benešovský deník o případech, které se odehrály na totožném místě už dříve, informoval během let mnohokrát. Policisté tam pachatele zadrželi pouze jednou, ostatní případy zůstaly neobjasněné.

Po zadržení sprejerů, kteří před nedávnem postříkali domy v Benešově a Poříčí nad Sázavou, se Benešovský deník dotazoval, zda se České dráhy přidají k těm, kteří budou po pachatelích vandalismu požadovat náhradu škody, jestliže se prokáže, že autory graffiti na vlacích byli právě tito sprejeři. Dotaz zůstal bez odpovědi.

„Naše společnost nemá k dispozici ani žádné soudní znalce na graffiti nebo zkušenosti s vyšetřením trestné činnosti a jejím dokazováním před soudem,“ uvedl až nyní mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Jediné, nač se tehdy ČD zmohly, bylo konstatování, že se pachatelé těžko odhalují.

K dopadení sprejerů při tom není potřeba nepřetržité patrolování. Práci hlídek zastanou například kamery. ČD je ale nad měnírnu, byť přechodně, kvůli finanční náročnosti, nepověsí.

„České dráhy se zabývají železniční dopravou a nenahrazují ani nijak jinak nemohou suplovat činnost policie,“ doplnil Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD.

Přitom při frekvenci, s jakou se sprejeři k měnírně na jižním okraji nádraží vydávají ničit, by se při jediném odhalení pachatelů nejspíš vyplatilo.

Pokud by policisté pachatele dopadli, může jim soud vyměřit trest od šesti měsíců do osmi let. Nejtvrdší postih by je ale čekal pouze v případě, že by způsobili škodu značného rozsahu.

JAK TO VIDÍ ČD

Veškeré dokazování trestné činnosti je na straně Policie ČR a České dráhy jako akciová společnost, tedy před právem soukromá firma, nemohou zasahovat do trestního konání Policie ČR a do jejího šetření. České dráhy se zabývají železniční dopravou a nenahrazují ani nijak jinak nemohou suplovat činnost policie. Naše společnost nemá k dispozici ani žádné soudní znalce na graffiti nebo zkušenosti s vyšetřením trestné činnosti a jejím dokazováním před soudem. Nejedná se o naší specializaci, kterou je provoz vlaků. Proto ČD, a.s., velmi úzce spolupracuje s Policií ČR ve všech oblastech kriminality na železnici a pokud je pachatel ztotožněn a skutek je mu prokázán, vyžadují ČD náhradu škody.

ČD samozřejmě přijímají průběžně různá opatření k ochraně svého majetku a tato opatření podle vývoje bezpečnostní situace různě modifikují, ale jistě pochopíte, že není naším zájmem s nimi seznamovat cestou sdělovacích prostředků širokou veřejnost. V takovém případě by opatření ztratila svůj smysl.

Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah