VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útoky vandalů na benešovské vývěsky skončí pravděpodobně, až skříňky zmizí

Benešov – Mnohokrát, nepočítaně. Přesně tak, tedy nepřesně, lze vypočítat útoky hlupáků na vývěsní skříňky umístěné v benešovském centru v ulici Pod brankou. Kolikrát už pracovníci města vyměňovali rozbitá skla vývěsek, nikdo nejspíš nespočítá. Jisté, ale je, že k vandalským útokům dochází často. „Vyměňujeme sklo nejméně jednou do měsíce, ale někdy i každý týden," uvedl zaměstnanec města při práci na další opravě vývěsek.

18.2.2015
SDÍLEJ:

Vývěsky v ulici Pod brankou v Benešově.Foto: Zdeněk Kellner

Jeho slova upřesnil také Pavel Kulvejt, vrchní strážník Městské policie Benešov. „Sklo je tam rozbité třikrát až čtyřikrát do měsíce," uvedl 
s tím, že útoky na propagaci organizací působících v Benešově nejsou motivované antipatií k nějaké konkrétní skupině. Jí mohou být Pod brankou i politické strany. Ale právě pouze na ně útoky nemíří. Motivem ničitelského úsilí je tak nejspíš jen chuť něco „rozflákat" a vybit si zlost.

Podle Pavla Kulvejta, vrchního strážníka Městské policie Benešov pomáhá při odhalování ničitelů skříněk Pod brankou i kamerový systém města, i když se to prý stalo jen v několika případech.

Ve většině zmiňovaných excesů ale zůstává pachatel, či pachatelé bez odhalení a ničit mohou dál. Ze zjištěných případů podle Kulvejta vyplývá, že rozbíjení skříněk nemá na svědomí jeden člověk.


„Ve většině těchto případů na skříňky útočil člověk pod vlivem alkoholu," doložil jeden z impulzů vedoucích k vandalismu Pavel Kulvejt , ale připomněl, že pravidlem opilost vandalů není.

Situací neustálého rozbíjení skel vývěsních skříněk se zabývalo také vedení města. Technicky podle starosty Benešova Jaroslava Hlavničky není problém skříňky vyrobit tak, aby odolaly i hrubému násilí. Místo klasického skla by vystavené dokumenty chránilo nerozbitné organické sklo.

„Bylo by to ale neúměrně drahé," uvedl starosta důvod, proč k takovému řešení město nepřistoupí. „Celá řada skříněk by stála přibližně 650 tisíc korun," připomněl.

Jaký bude další život vývěsních skříněk Pod brankou, v tuto chvíli příliš jasné není. Rada města řešením tohoto problému pověří komisi pro architekturu a výstavbu.

Definitivním řešením problému vývěsních skříněk bude až jejich úplné odstranění. S vývěskami na tomto místě totiž už nepočítá návrh změn územního plánu. Podle nich by Pod brankou měla vyrůst ulice podobná té, jak ji znají pamětníci z doby před masivním bouráním starého Benešova, tedy z úvodu sedmdesátých let minulého století.

„Než se tak stane, skříňky tam dožijí a pak definitivně zmizí," řekl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička s tím, že právě komise pro architekturu a výstavbu by měla přijít s návrhem nového jednotného systému reklamy a předávání informací členům zájmových skupin i široké veřejnosti. „Pak to tady bude vypadat jako ve městě," dodal starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Autor: Zdeněk Kellner

18.2.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení