Nemocnici útok, při kterém zkolabovala jeho počítačová síť a na ní navazující systémy musely být odstaveny, způsobil škodu přes 59 milionů korun.

Podle mluvčí je Ransomware počítačový vir, který šifruje data na počítači a serverech a následně požaduje po poškozeném výkupné a to nejčastěji ve formě kryptoměny. Cíly útoků bývají zejména úřady, nemocnice, firmy a instituce, které uchovávají důležitá data a je zde pravděpodobnější, že se pachateli výkupné podaří získat.

Ilustrační foto.
Situace s odběry krve se stabilizovala, dárců však není nikdy dost

„Podobně to bylo i v případu Benešova. Ze strany pachatele došlo k zašifrování konkrétních dat v počítačích nemocnice. Nejednalo se však o cílený útok na tuto konkrétní nemocnici, současně s tímto útokem byly napadeny i další počítače některých institucí státní správy,“ připomněla Barbora Schneeweissová, podle níž nemocnice od počátku striktně odmítla s útočníkem komunikovat. „Policie nemá informace o tom, že by při útoku unikla data o složkách pacientů,“ dodala mluvčí.

Největší ztráty nemocnici způsobilo omezením lékařských výkonů, plánovaných vyšetření nebo operací a také omezení výroby a prodeje krevních derivátů a nákupu krevních přípravků. Kvůli tomu ústavu také zdravotní pojišťovny nemohly neuskutečněné úkony proplácet. Nemocnice se podobným útokům brání investicemi do zabezpečovacího systému, reinstalací softwarů a také proškolováním zaměstnanců.

Albert Truhelka se manželům Haně a Tomášovi narodil v benešovské nemocnici 7. srpna 2020 v 5.40 hodin, vážil 3500 gramů. Rodina bydlí v Benešově.
FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Středočeští kriminalisté od počátku na případu spolupracovali s IT specialisty benešovské nemocnice, s pracovníky Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), zaměstnanci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a zaměstnanci společnosti ESET, od kterých následně obdrželi závěrečné zprávy a analýzy. Nejdelší čas vyžadovalo vyčíslení škody ze strany benešovské nemocnice.

Zařízení fungovalo po napadení kybernetickým útokem omezeně, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. Nyní již funguje standardně. Kraj dá nemocnici na ztrátu způsobenou kyberútokem 30 milionů korun.

Vyčíslení následků počítačového útoku na nemocnici

- Největší ztráty nemocnice zaznamenala v souvislosti s omezením lékařských výkonů; nedostala proplacené finanční prostředky od zdravotních pojišťoven na plánovaná vyšetření, zákroky, operace a podobně

- Ztráty transfúzní stanice z důvodu omezení výroby a prodeje krevních derivátů, nákupu krevních přípravků a podobně

- Nemalé finanční prostředky nemocnice investovala do nového zabezpečovacího systému, reinstalace jednotlivých softwarů a do práce na obnově systémů včetně proškolení personálu

Zdroj: Policie ČR