Právě pro tuhle informaci si v pondělí 19. listopadu před polednem na uvedené místo přijedou stejní představitelé státní správy.

„Koně, kterých se kontrola týkala, z Chvojna prakticky přes noc zmizeli. Kam, to dodnes nikdo neví," uvedl na sklonku minulého týdne starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Podle informací Zdeňka Císaře, ředitele Krajské veterinární správy, který byl v hřebčínu na Chvojně na uvedené kontrole v doprovodu policistů, zůstává nyní na statku u Benešova posledních jedenáct zvířat.

Jenže kontrola, na kterou se KVS a úředníci Odboru životního prostředí MěÚ Benešov v doprovodu policistů chystají, už nebude mít za úkol dokumentovat fyzický stav lichokopytníků.

Úředníci na Chvojen pojedou za chovatelkou koní, aby jim doložila, kam všechna zvířata se zajímavými rodokmeny, tak náhle pod pláštíkem noci, zmizela, kde jsou nyní ustájena.

Ze tří zbídačených koní, kvůli jejichž týrání hladem vlastníci zvířat čelí trestnímu oznámení, se do náhradní péče do Hrachova na Sedlčansku podařilo převést jediného. Dalšího objevila kontrola KVS v Tuchyni. Kde přežívá poslední týraný kůň a další desítky zvířat z chvojenského chovu, ale veterináři teprve musí zjistit.

„Máme jen informaci, že během inkriminované noci se na Chvojně několikrát otočilo auto pro až šest koní," dodal místostarosta Benešova Tomáš Podhola.