Vúterý 22. ledna ráno kolem půl osmé potkaly žákyně osmé třídy základní školy na ulici Dr. Edvarda Beneše dosud neznámého muže, který jim ukázal své přirození.

Žákyně od muže utekly do školy. Poté ochvíli později ve stejné ulici před domem č.p. 43viděly jiné žačky osmé třídy stejného muže, který jim na uvedeném místě také ukázal své přirození. Se svým zážitkem se svěřily veškole.

„Bylo kolem tři čtvrtě na osm. Spolu směstským strážníkem panem Bendou jsme projeli Bystřici a hledali jsme popsaného muže,“ uvedl ředitel školy Vladimír Chramosta.

Další incident, jenž spáchal zřejmě stejný muž, se měl stát okolo desáté hodiny vbudově základníškoly.

„Pachatel chytil oběma rukama za krk žákyni první třídy a beze slov ji vtlačil na dívčí záchodky. Pak beze slova odešel neznámo kam, dívce se nic nestalo,“ popsala výtržnost policejní mluvčí Zuzana Stránská stím, že muž byl ještě v11hodin zřejmě viděn na chodbě školy jinou žákyní.

„Nemáme představu, kudy by se muž do školy dostal. Po začátku vyučování jsou všechny vchody uzavřené. Nikdo ze starších žáků a dospělých ho neviděl. Vhale ipo chodbách je stále velký pohyb lidí a propojení ke školní jídelně, kam dochází na obědy icizí, se odemyká až po jedenácté hodině,“ doplnil ředitel stím, že výpověď prvňačky možná prozkoumá psycholog.

První incident se stal kolem půl osmé, škola však až ve 12hodin vyrozuměla republikovou policii, jejíž hlídka zbenešovského obvodního oddělení se na místo dostavila za deset minut. Do té doby opřípadu vědělo jen několik lidí, včetně starosty Daniela Štěpánka.

“Městská policie nejdříve prováděla vlastní šetření. Později vsoučinnost se státní policií,“ konstatoval starosta, jemuž řízení městské policie přísluší. Kotázce, jestli je jediný bystřický strážník podle zákona oobecních policiích kompetentní řešit trestné činy a zda není čtyřhodinová prodleva mezi prvními poznatky a ohlášení skutku republikové policii nepřiměřeně dlouhá, Daniel Štěpánek prohlásil, že kpřípadu, který je stále všetření, nemá dostatek informací.

Podle popisu dívek bylo muži třicet až čtyřicet let. Vysoký je 180až 190cm a má krátké světlé vlasy. Na sobě měl hnědou obnošenou bundu a džínové kalhoty nebo montérky. Na ulici měl na nohou boty, ve škole údajně chodilbos.

Vzadním traktu je ubouraná původní tělocvična. „Dělníci by neměli mít přístup do školy. Na sto procent to vyloučit nemůžu,“ uvedl Daniel Štěpánek.

„Policisté žádají občany, kteří by kpopsané osobě mohli poskytnout jakékoliv informace, aby zavolali na linku 158,“ požádala policejní mluvčí, podle které si školy mají řádně zajistit vstupy dobudov.

Na snadný přístup nepovolaných osob do školských zařízení upozorňoval Benešovský deník vloni začátkem února, kdy se redaktor vpřestrojení pohyboval dopoledne nerušeně po celé základní škole ve Voticích.

Namátková kontrola zajištění bezpečnosti dětí vbudově tehdy ředitele Karla Vinše pobouřila, protože podle něj stačí cedulka udveří, že se návštěvy mají hlásit vkanceláři. Opár dní později už vchod jistil elektrickýzámek.