Stačí chvilka nepozornosti nebo něčí nedůslednost, a je tu. Co? Pracovní úraz. V lepších případech si vybere daň v podobě pohmožděnin, zlomenin nebo několika stehů. Jindy ale končí těžkými poraněními nebo dokonce smrtí.
Jedněmi z posledních obětí pracovního úrazu, který skončil tím nejhorším způsobem, byli pracovníci benešovské strojírenské firmy BAEST. Ta je počátkem října minulého roku zapůjčila jiné firmě pro práci na stavbě aquaparku v Čestlicích. Vysoký jeřáb, který se tu zřítil, dva z nich usmrtil a jednoho těžce zranil.
„Naše firma na vině nebyla. To máme potvrzené i vyjádřením inspektorátu bezpečnosti práce. Vše z naší strany probíhalo korektně, podle předpisů. Úrazy se staly na externím pracovišti. Naši pracovníci byli zapůjčeni jiné firmě, ale ta bohužel neměla dostatečně připraveno pracoviště, ačkoli je převzala a našim pracovníkům předala jako v dobrém stavu,“ uvedl ředitel BAESTu František Kulovaný.
„Betonový základ byl špatně proveden, což se předem nedalo zjistit. Při konečné operaci montáže se jeřáb zřítil, protože se začal vytrhávat betonový základ z podloží,“ popsal Kulovaný tragickou událost.
Kdo je však jejím viníkem, policie stále šetří.
„S pozůstalou rodinou jsme se vyrovnali podle zákona, protože to nám jako zaměstnavateli přísluší. Jakmile budou zjištěni viníci, budou moci pozůstalí uplatňovat další nároky mimo zákoník práce, které na nás neuplatňovali. Jedné rodině jsme dali mnohem více, než nám příslušelo. Druhá rodina odmítla i zákonné odškodnění a čeká až na rozhodnutí o zavinění,“ dodal ředitel BAESTu.
Další tragickou nehodu, při níž zemřel člověk při výkonu zaměstnání, řešili policisté loni v červenci. To když v Čerčanech došlo ke srážce stojícího pantografu a rychlíku mířícího z Prahy do Českých Budějovic. Při incidentu zemřel třiapadesátiletý strojvedoucí pantografu Čestmír Kolář.
České dráhy se podle svého mluvčího Ondřeje Kubaly vyrovnaly za smrt svého zaměstnance s jeho manželkou přesně v mezích, které jim ukládá zákoník práce.
U benešovského soudu, který viníky nehody zatím nepravomocně odsoudil k podmíněným trestům, uplatňovala další náhradu zplnomocněnkyně rodiny Kolářů Alena Pešínová. „Pro dceru pana Koláře požaduji vyplacení částky 410 tisíc korun a tutéž částku pro syna pana koláře,“ přednesla u soudu. Ten ale její návrh nepřipojil k trestnímu řízení a odkázal ji na řešení v občanskoprávní rovině.
„České dráhy odškodnily rodinu v rozsahu, který jim umožňuje zákon, a vyplatily pozůstalým 240 000 korun. Stejnou částku dostala rodina od pojišťovny. Pokud se pozůstalí rozhodnou domáhat se vyššího odškodnění soudní cestou, počkáme na výsledek soudního řízení a budeme se samozřejmě řídit jeho závěry,“ doplnil k případu manažer komunikace Českých drah Radek Joklík. (zkl, fil)