Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský soud smetl rozsudek okresní soudkyně

Benešov - Loňský incident na benešovské radnici, po němž byl Petr Pohůnek obžalovaný z útoku na veřejného činitele a nakonec podmínečně odsouzený za výtržnost, vyřešil ve finále krajský soud zrušením rozsudku

15.4.2009 2
SDÍLEJ:

Fotokopie rozsudku krajského soudu Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Původně zanedbatelný několikaletý spor mezi Petrem Pohůnkem, spolumajitelem pozemků u Šternova, a synem majitele hradu Český Šternberk Filipem, který se spolu se správci stará o hospodaření ve společnosti Šternberským majetek, přerostl v soudní kauzu okresního formátu, kterou ve finále nedávno smetl krajský soud z oblasti trestního práva zpět na úroveň blíže nedefinovaného přestupku.


Verbální roztržku hlavních aktérů nejdříve řešila benešovská přestupková komise, na jejíž rozporný postup si souzený písemně stěžoval. Protože odpovědi komise i starosty pozdější obžalovaný neakceptoval, zvolil osobní ústní stížnost na Petra Koubu. Ten ho nechal z kanceláře vyvést strážníky městské policie. Kvůli potyčce s uniformami na benešovské radnici stanul na sklonku loňského roku Petr Pohůnek před benešovským okresním soudem, kde se v úloze svědků vystřídalo téměř kompletní vedení radnice. Soudkyně v závěru překvalifikovala trestný čin útoku na veřejného činitele na výtržnost a odsoudila stěžovatele k pětiměsíčnímu vězení s podmínkou na 15 měsíců.


Po jeho odvolání senát krajského soudu zrušil rozsudek v plném rozsahu. Mezi hlavními argumenty pro zpochybnění jsou rozpory ve výpovědích svědků, nepředvolání k výpovědi ošetřujícího lékaře a policisty z obvodního oddělení i nesprávné hodnocení důkazů, mezi něž patřil výpis z mobilního telefonu obžalovaného, který s ním chtěl při zrodu konfliktu v předpokoji starostovy kanceláře přivolat prostřednictvím linky 158 republikovou policii a kdosi neidentifikovaný mu přístroj z ruky vyrazil.

„Nikdo se také nezabýval zmizením diktafonu, s nímž jsem vloni 5. března celé jednání na radnici zaznamenával,“ připomněl Petr Pohůnek, jehož čeká další kolo sporu, tentokrát znovu před přestupkovou komisí, kromě té benešovské, kterou určí pravděpodobně krajský úřad.

JAK SE PŘÍPAD VYVÍJEL V ROCE 2008 (články otištěné v Benešovském deníku)

INCIDENT NA RADNICI ŘEŠÍ SOUD

Muž si chtěl stěžovat na benešovského starostu a vyvedli ho strážníci. Po půl roce byl obžalovaný z útoku na veřejného činitele

Benešov/ Téměř kompletní vedení benešovské radnice se včera ocitlo v roli svědků v procesu proti Petru Pohůnkovi, jehož obžaloba viní z útoku na veřejného činitele. K incidentu došlo v kanceláři sekretářky starosty ve středu 5. března, odkud stěžovatele v poutech vyvlekli městští strážníci, aby ho po příjezdu přivolané policejní hlídky vzápětí pustili.


Konflikt započal, když se obžalovaný dožadoval sepsání ústní stížnosti na postup starosty Petra Kouby při vyřizování předchozích podání, jež se týkaly formálních nedostatků i porušení správního řádu přestupkovou komisí a dalších úředníků. „Správní řád nepřipouští, aby úředníci, jichž se stížnost týká, ji také zároveň vyřizovali. Což se stalo,“ uvedl k březnovému důvodu návštěvy radnice obžalovaný. Při formulaci zápisu docházelo mezi ním, sekretářkou, tajemnicí i právničkou chvílemi ke hlasitým nedorozumění, které vyřešil starosta výzvou, aby si Petr Pohůnek stížnost sepsal sám a opustil místnost. Sekretářku zároveň vyzval, aby započatý zápis z počítače vymazala. Obžalovaný odmítal započaté jednání ukončit odchodem, takže Petr Kouba prostřednictvím sekretářky vyzval městskou policii, aby v kanceláři zasáhla. Strážníci podle přání starosty opakovaně vyzvali stěžovatele, který se mezitím pokusil mobilem přivolat republikovou policii, k odchodu, ale protože nepochodili, snažili se ho vyvést. Pohůnek si sednul na koberec a odmítal se hnout. Strážníci se ho pokusili po smyku vytáhnout z kanceláře, což se jim nedařilo. Zatímco předchozí verbální rozmíška byla halasná, přetahovaná na koberci se odehrávala pouze za doprovodu funění zúčastěných. Potyčce v té chvíli přihlíželo téměř kompletní vedení benešovské radnice. Pohůnek ležící na břiše se snažil vrtěním i kopáním kolem sebe zabránit odtažení a přitom hulákal cosi o starostových pochopech i gestapu. Tehdy došlo k pádu jednoho ze strážníků na zem.

Povalený strážník u soudu uvedl, že ho na zemi ležící obžalovaný, který stále kolem sebe kopal, stáhl za nohavici, takže se svalil na koberec. To potvrdil i tehdejší velitel městské policie, který mezitím do kanceláře dorazil. „Strhl ho za nohavici,“ uvedl. Druhý zasahující strážník situaci popsal jako podtržení rukou.


Přítomná právnička okamžik pádu neviděla. K údajnému napadení městských policistů, za nějž je Petr Pohůnek obžalovaný z útoku na veřejného činitele, uvedla: „Nemůžu říct, že by na policisty útočil nebo je napadal. Jen se vzpíral,“ konstatovala.


Sekretářka starosty vůbec nevěděla, jak se strážník ocitl na zemi. „Neviděla jsme, že by obžalovaný napadal strážníky,“ tvrdila. Starosta Petr Kouba, jenž původně na policii a nyní u soudu, vypovídal rozdílně, si nakonec nebyl jistý, jak se všechno odehrálo. „Neviděl jsem, že by pan Pohůnek někoho srazil k zemi nebo ho podkopnul. Nemělo to útočný charakter,“ diktoval původně při přípravném řízení. „Asi ho podsekl,“ tvrdil při svědecké výpovědi.

Po upozornění soudkyně na rozpory nakonec připustil, že celou událost nepřetržitě nesledoval, protože mezi tím odcházel do své kanceláře. „Kdyby se jednalo o regulérní rvačku, tak by Petr Pohůnek nad městskými policisty vyhrál,“ poznamenal starosta.

Tajemnice městského úřadu potyčku nesledovala, koukala z okna. To nechala zapsat i do policejního protokolu s tím, že neviděla, že by obžalovaný strážníka strhl. U soudu znělo její prohlášení jinak: „Asi ho strhl na zem,“ připustila Miluše Stibůrková nejistě.


Další kolo otázek pro všechny svědky se týkalo kopání. „Lehl si na zem a kopal kolem sebe ve snaze zabránit uchopení,“ popsal odpor obžalovaného strážník. „Nemůžu říct, že by nás cíleně kopal,“ doplnil druhý městský policista. „Kopal kolem sebe a několikrát se trefil do policisty,“ upozornil místostarosta Tichovský. „Kopal kolem sebe a je možné, že asi strážníka zasáhl,“ připustila tajemnice.

V otázce hluku se všichni svědci shodovali, že kulminoval před zásahem strážníků při dohadech o formulaci stížnosti na starostu a podruhé až při odvádění Petra Pohůnka na služebnu. Mezitím, zejména při strkanici na koberci, když se strážníci pokoušeli stěžovatele spoutat, byl relativní klid. Nadávky ze strany obžalovaného nebyly adresné. „Slovní urážky byly spíše obecného charakteru,“ potvrdila vyjádření všech svědků tajemnice.


Na začátku strkanice v kanceláři sekretářky měl stěžovatel v ruce mobilní telefon, kterým se pokoušel přivolat republikovou policii. „Strážníci mi ho vyrazili s tím, že nejsem ten, kdo bude volat policii,“ tvrdil u benešovského soudu obžalovaný s dovětkem, že mobil zapadl pod konferenční stolek a zpět ho dostal až na chodníku před radnicí.

„Telefon držel předtím a potom,“ formuloval nejasnou odpověď jeden ze strážníků. „Viděl jsem, že si mobil dal do kapsy,“ prohlásil druhý strážník. „Telefon mu vypadl na zem,“ popsal stejnou situaci starosta. „Z kanceláře jsem odnesl taštičku s doklady a mobilní telefon, které jsem mu předal po sejmutí pout před radnicí,“ vypověděl tehdejší velitel Janák.


O úderech do krku a žeber Petr Pohůnek prohlásil, že neví, který ze zasahujících strážníků je má na svědomí, protože ležel na břiše. Ostatní přítomní zřejmě v té chvíli trpěli krátkodobou slepotou, jen zasahující strážník připustil, že obžalovaného dvakrát dloubl do žeber, aby přestal klást odpor při nasazovaní pout. „Přesně, jak nás to při výcviku učili,“ podotkl k použití donucovacích prostředků
Po příjezdu hlídky obvodního oddělení se Petr Pohůnek ocitl na svobodě. Policisté po ujištění, že se vlastně nic nestalo, zase odjeli.

Starosta Kouba před soudkyní prohlásil, že policisté tehdy konstatovali, že nic sepisovat nebudou. V přípravném řízení přitom do protokolu uvedl, že nic sepisovat nechtěl. „Tehdy jsem se domníval, že se policisté ptají, zda se mě osobně stala nějaká újma,“ vysvětlil rozpor ve výpovědích.
Obžalovaný Pohůnek se tehdy znovu vrátil do budovy městského úřadu, v kanceláři místostarosty Durase sepsal svou stížnost, kterou pak předal pracovnici podatelny.


Při zápolení v prvním patře radnice se jeden ze strážníků odřel na noze o koberec. Obžalovaný odjel do nemocnice na vyšetření. Lékařská zpráva pohmožděniny potvrdila, neschopenku ale stěžovatel odmítl. „Řekl, že si ošetření zařídí sám,“ podotkl strážník k překvapení soudkyně, která poprvé za dobu výslechu pěti svědků slyšela, že ve středu 5. března mělo dojít ze zranění.
Přerušené hlavní líčení s mužem obviněným po půl roce od incidentu z trestného činu útoku na veřejného činitele pokračuje ve středu 26. listopadu.

ÚTOK NA VEŘEJNÉHO ČINITELE TO NEBYL, ALE VÝTRŽNOST, KONSTATOVAL SOUD


Benešov/ Včera (listopad 08) se uskutečnilo u okresního soudu závěrečné jednání o incidentu na benešovské radnici, z níž nespokojeného stěžovatele nakonec vyvedla městská policie. Po půl roce od strkanice v kanceláři sekretářky starosty byl nakonec Petr Pohůnek obžalovaný z útoku na veřejného činitele, protože při tahanici upadl jeden ze strážníků na koberec.

„Obžalovaný je vinen z výtržnictví,“ konstatoval soudkyně s tím, že pětiměsíční podmíněný trest s odkladem na 15 měsíců je přiměřený hrubé neslušnosti, které se letos v březnu odsouzený dopustil.

„Svědci nepotvrdili, že by na strážníky chtěl útočit,“ zdůvodnila překvalifikování skutku. Původ celého procesu je v několikaletém sporu mezi Petrem Pohůnkem a synem majitele hradu Český Šternberk Filipem. Po jejich verbální roztržce projednávala nadávky benešovská přestupková komise, na jejíž rozporný postup si souzený písemně stěžoval a protože odpovědi komise i starosty neakceptoval, zvolil osobní ústní stížnost na Petra Koubu. Ten nechal nyní odsouzeného z kanceláře vyvést. Státní zástupce si na vyjádření k rozsudku nechal lhůtu na rozmyšlenou, odsouzený avizoval podání odvolání.

Autor: Ladislav Jerie

15.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení