Společně s nyní benešovským policejním funkcionářem se osvobozující rozsudek týkal také dalších tří policistů a dvou zástupců civilních firem.

Než dospěl případ až k soudu, vlekl se několik let. Začal v době, kdy Pavel Havránek pracoval jako ekonomický náměstek šéfa středočeské policie Václava Kučery. Ten ho také v době, kdy čelil vyšetřování, podržel ve funkci. Také proto, že na rozdíl od státního zástupce, který Havránkovi spočítal, že státu způsobil škodu 14 milionů korun, s takovou interpretací nesouhlasil. Už dříve totiž Kučera u soudu uvedl, že krajskému ředitelství policie žádná škoda nevznikla.

Podle vyšetřovatelů Havránek vyjímal zakázky z působnosti svého nadřízeného a tím ve výběrových řízeních umožnil manipulace. Podle obžaloby také podepisoval kupní smlouvy s předem vybranými vítězi, i když věděl, že se tendr nekonal v souladu s danými pravidly.

K takovému jednání Havránka i další souzené policisty vedla prý snaha za každou cenu vyčerpat peníze, které mělo krajské ředitelství policie v rozpočtu, na dané věci, k dispozici. Státní zástupce takové nakupování tiskáren, tonerů nebo notebooků, na rozdíl od soudkyně, shledával zbytečné a nehospodárné.

Soudkyně Kateřina Radkovská však nakupování obhajovala. „Svědci se shodli na tom, že stav IT techniky byl nedostatečný," uvedla s tím, že soud dospěl k závěru, že nákupy materiálu byly potřebné.

Vyjádření Pavla Havránka se dlouhodobě nedaří zajistit a Deník ho nemá ani k osvobozujícímu verdiktu. „V současné chvíli vám zaslat vyjádření pana Havránka nemohu, jelikož čerpá řádnou dovolenou,“ odpověděla na žádost Veronika Čermáková, mluvčí Policie ČR Benešov.