Devětadvacetiletý řidič kamionu vloni v září oznámil dálničnímu oddělení v Bernarticích, že se stal obětí loupežného loupežné přepadení. „Kriminalistům uvedl, že při bezpečnostní přestávce na parkovišti u čerpací benzinové stanice na 58. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu po něm požadovali tři neznámí muži motorovou naftu z nádrže jeho kamionu. Když jim jí odmítl vydat, tak jeden z nich k němu přistoupil, vyhrnul si tričko a ukázal nůž, který měl za pasem a opakovaně po něm požadoval vydání nafty,“ popsala Zuzana Stránská z benešovské preventivně informační skupiny začátek případu, který bude mít pro údajnou oběť trestného činu dohru u soudu.

Podle šoféra pak další dva muži z nádrže kamionu odčerpali s pomocí hadice do plastových barelů dvě stě litrů nafty v hodnotě šest a půl tisíce korun a z místa poté odjeli přesně nezjištěnou dodávkou. Poškozený celý případ policistům podrobně popsal a uvedl i popis neznámých pachatelů.

„Kriminalisté po několika měsících prošetřování případu pojali podezření, že se nestal tak, jak poškozený vypověděl. Protože proti řidiči neměli dost důkazů, aby proti němu mohli zahájit trestní stíhání, případ nakonec v březnu letošního roku odložili,“ vysvětlila policejní mluvčí.

To ale nezměnilo nic na tom, že benešovští kriminalisté na údajném loupežném přepadení dál pracovali a zjistili další důležité informace. Na jejich základě pak řidiče kamionu o dva měsíce později vyslechli znovu.

Muž nakonec pod tíhou důkazů přiznal, že si loupež vymyslel. V uvedený den sice u benzinové čerpací stanice byl, ale k žádné loupeži nedošlo. S neznámým mužem se dobrovolně dohodl na prodeji čtyřiceti litrů motorové nafty z nádrže vozidla, za kterou dostal pět set korun. „Teprve později si uvědomil, že množství, které mu v nádrži zbylo, nestačí až na cestu na Slovensko, kam směřoval. Rozhodl se proto, že celou věc oznámí na policii s tím, že byl pod pohrůžkou zbraně donucený naftu vydat,“ konstatovala Zuzana Stránská.

Řidič je nakonec ve zkráceném přípravném řízení stíhaný na svobodě pro trestný čin křivé výpovědi, protože ho policisté už při oznámení údajné loupeže poučili o jeho právech i povinnostech, a muž přesto uvedl do protokolu nepravdivou výpověď.