Vyhodnocení všech okolností i souvislostí nečekané události, která se tak nějak nešťastně semlela v místní hasičské zbrojnici před sklonkem roku 2017 a vesnicí zcela otřásla, však trestní senát předsedkyně Alexandry Chrdleové vedlo k rozhodnutí, že 74letý muž za mříže nemusí.

Na lavici obžalovaných senior usedl kvůli tragickým následkům pošťuchování s kamarádem během schůze dobrovolných hasičů. Atmosféra tam byla uvolněná, něco se i vypilo, napětí žádné. Nicméně se oba muži – oba považovaní za tahouny místního dění, na čemž dlouhé roky spolupracovali – dostali do banálního sporu; zřejmě v souvislosti s mírou účasti na hasiči organizovaných brigádách.

K tragédii došlo ve chvíli, kdy se pustili do křížku. Nešlo vlastně o žádnou pranici; opravdu se jednalo o šťouchnutí. Pohříchu jeden z účastníků upadl, přičemž utrpěl zranění hlavy. Byl sice operován a objevila se naděje na šťastný konec, avšak po čtvrtroce zemřel.

Dosud zcela bezúhonnému muži, který se k zavinění smrti kamaráda přiznával a jehož lítost zjevně nebyla předstíraná, soud mimořádně vyměřil trest pod spodní hranicí sazby stanovené trestním zákoníkem: tři roky, avšak s podmíněným odkladem. Středeční verdikt je již pravomocný, a tudíž konečný. Odvolání se přímo v jednací síni vzdali obžalovaný i státní zástupce.