Na středu 23. ledna nebudou vzpomínat v dobrém důchodci, které okradli podvodníci.
Dopoledne zazvonil u sedmasedmdesátiletého seniora muž a tvrdil mu, že jeho syn měl bouračku a nutně potřebuje peníze na opravu auta. Majitel domku neznámému muži uvěřil a zaplatil mu dvacet tři tisíce korun.
„Podvodník jeho důvěřivosti využil a předstíral, že právě mobilním telefonem hovoří s jeho synem a řekl si ještě o dalších osmnáct tisíc korun nutných na opravu auta. Ty od důchodce nakonec také dostal a odešel,“ popsala středeční případ policejní mluvčí Zuzana Stránská. Že se stal obětí podvodu, zjistil poškozený až později.
Policisté případ prošetřují jako podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za nějž pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Další nájezd podvodníků v Benešově se stal tentýž den odpoledne Na Spořilově. Pod záminkou měření vodoměru se dostala do rodinného domku neznámá žena.
V doprovodu devětasedmdesátileté důchodkyně se pohybovala po domě a zkoušela jak v bytě teče voda. Mezitím však do domu vnikl, pravděpodobně neuzavřenými vchodovými dveřmi, další člověk. V ložnici i v obývacím pokoji vyházel na zem obsah skříně a komody. Odcizil peníze, zlaté řetízky a dva zlaté prsteny.
„Svým jednáním důchodkyni způsobil škodu za dvacet tisíc korun. Policisté případ prošetřují jako podezření ze spáchání trestného činu krádeže a porušování domovní svobody,“ uvedla Zuzana Stránská s upozorněním, aby občané do svých bytů nepouštěli žádné cizí osoby.
Obdobné případy se staly i vloni. Například v Čerčanech, kde partička slušně oblečených vykuků připravila, pod záminkou vrácení přeplatku za elektrickou energii, seniora o značnou částku.
Podvodníci tento týden řádili i v sousedním okrese. Tři neznámé ženy si v úterý odemkly vstupní vrátka klíčem zasunutým v zámku a neuzamčenými dveřmi vnikly do domu v Solopyskách na Kutnohorsku, kde minimálně jedna z nich prohledala zásuvky ve skříních obývacího pokoje.
Když se osmdesátiletá majitelka domu vracela ze záchodu, ženy vyrušila a ty z domu utekly, aniž by něco odcizily.
„Mělo by se jednat o tři ženy mladšího věku. Dvě z nich byly tmavší pleti. Jedna z žen měla na sobě kabát rezavé barvy a další dvě černé oblečení,“ konstatovala kutnohorská mluvčí Vendulka Hanzlová.
Podobná návštěva řádila na Kutnohorsku už v pondělí. V Suchdole neznámý pachatel vnikl odemčenými dveřmi do domu šestasedmdesátileté ženy a z kuchyně ji odcizil téměř 15 tisíc korun. Poškozená přitom nikoho nespatřila.
Policisté z obou okresů samozřejmě na lince tísňového volání 158 uvítají jakékoliv informace o pohybu podezřelých osob. Nejlépe včetně podrobného popisu postavy i oblečení, případně vozidla.