Vnuk, Orion, Žaluzie, Faktura či Nákup jsou názvy policejních akcí, jejichž cílem bylo rozkrýt organizovanou skupinu podvodníků, kteří se zaměřili na okrádání seniorů.


Akce VNUK

Na začátku roku se obětí podvodníka stala 80letá žena z benešovské Zapovy ulice, které muž namluvil, že její syn měl dopravní nehodu a potřebuje peníze. „Při tom předstíral telefonický hovor s jejím synem,“ uvedla tehdy benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská. Seniorka přišla o 9000 korun.
„Trestná činnost probíhala tak, že organizátor si s pomocí telefonního seznamu vytipoval a kontaktoval převážně ženy, jimž se představoval jako příbuzný a požadoval pod různými záminkami zapůjčení finanční částky,“ popsala praktiky skupiny čtyř pachatelů Petra Srnková z policejního prezidia.
Gang působil i v Polsku a Belgii. Policisté tří států společně nejdříve objasnili 63 případů se škodou dosahující 8,5 milionu korun. Následně zadrželi další partičku, které v Polsku prokazují dalších zhruba 50 případů se škodou více než půl milionu zlotých. Na území Německa je činnost podvodníků ve fázi rozpracování a dokumentace.


Akce NÁKUP


Pod uvedeným společným názvem republiková policie dokumentovala další triky k provedení krádeží, jako jsou prodeje různého zboží, vracení přeplatků energetických nebo plynárenských společností, finanční nouzi při údajných nehodách či prostou potřebu použít záchod.
Na důvěřivost doplatil v neděli 4. března osmdesátiletý stařík z Čerčan, jemuž podvodníci pod záminkou vrácení přeplatku za elektriku sebrali 21 tisíc korun. V loňském roce kriminalisté zadrželi 28 pachatelů, jimž prokázali 78 podvodů s přibližnou škodou 680 tisíc korun. Na působení jejich letošních učedníků stále pracují pod názvem „Nákup“.


Akce ORION

Při odhalovaní pachatelů v rámci akce „Vnuk“ kriminalisté narazili na tříčlennou partu českých a slovenských podvodníků, kteří se vydávali na zástupce čokoládoven Orion a „předávali“ seniorům výhru. Pochopitelně potřebovali rozměnit pětitisícovku a následně důvěřivce okradli o úspory. Prokázáno jim bylo 13 případů v celkové sumě jeden milion korun.


Akce ŽALUZIE

Další šibal ze Slovenska navštěvoval seniory pod záminkou montáže, výměny nebo opravy žaluzií.
„Vybíral zálohu pět tisíc korun a nabízené žaluzie nikdy nedodal,“ upozornila na další trik Petra Srnková. Slovák na území České republiky podvedl 180 osob a vyinkasoval zhruba 900 tisíc korun.


Akce FAKTURA


Na další variantu úspěšných podvodů jiného slovenského, tentokrát sólového pachatele, řešenou pod názvem „Faktura“ a týkající se fiktivních účtenek za opravu auta syna, vnuka nebo jiných příbuzných doplatilo v celé republice přes dvacet seniorů.
Fantazie lumpů je bezbřehá
V současnosti se technicky zdatní podvodníci, monitorující poptávku obyvatel, zaměřují podle nepotvrzených informací především na venkově na fiktivní vyhotovování „dokumentace“ k domovním studním či septikům, kterou požaduje striktní legislativa na ochranu vody.
Dále také například předstírají přípravu či montáže nových domovních elektrických hodin, které mají být podle technickým norem umístěné na vnější straně objektu nebo na hranicích pozemku přístupné bez překážek pro servisní pracovníky rozvodných závodů.
Další scénář podvodů je notoricky s různými obměnami obdobný jako v předchozích popsaných případech a se stejnými následky.