Hledání pachatelů podobných skutků je náročné a často zloděj zůstane neznámý, nicméně policisté se mohou pochlubit dopadením muže, kterého podezřívají hned z několika zlodějských výprav. Podle Stulíkové jde o 33letého recidivistu, který na svobodě dlouho nepobyl: teprve v květnu byl propuštěn z výkonu trestu, který si odpykával právě za majetkovou trestnou činnost. Znovu prý kradl od června. „Naposledy se vloupal do areálu skladu obchodního domu v Jílovém u Prahy. To už ale policisté dobře věděli, o koho jde,“ připomněla policistka. Nyní už dotyčný k podobným výpravám nemá příležitost; na soud čeká ve vazbě.

Stulíková současně varuje, že i když jsou prošetřované skutky velmi rozmanité, řada z nich má něco společného: věci zmizely z neuzamčených anebo jinak nezajištěných prostor. Protože to není ojedinělé, policie nabízí lidem možnost, jak rady týkající se předcházení trestné činnosti majetkového charakteru vytáhnout třeba z vlastní kapsy. Ano: najít se dají v mobilu. Zájemci si mohou stáhnout do chytrého telefonu aplikaci Zabezpečte se (dostupnou v Google Play i App Store), jež představuje ucelený soubor opatření při ochraně domů, bytů i rekreačních objektů.

Věci ukradené v červenci na Praze-venkov: Jih:
Vibrační deska, jež zmizela ze staveniště rodinného domu, v hodnotě 250 tisíc korun
Více než 1000 metrů vodovodních hadic v hodnotě bezmála 45 tisíc korun, zmizelých z volně přístupného pozemku
Zemědělský stroj – diskový podmítač – v hodnotě 30 tisíc korun ukradený z areálu bývalého zemědělského družstva
Pracovní nářadí, televizor a další věci, dohromady zhruba za 30 tisíc korun, které neznámý pachatel odnesl ze dvou rekreačních chat
„Očesaná“ zaparkovaná auta: z jednoho zloděj vymontoval oba světlomety; z jiného, stojícího v podzemních garážích, sebral střešní nosič (zde se škoda včetně poničení vyšplhala na 40 tisíc korun)
Pracovní nářadí za osm tisíc korun, jež se ztratilo z neuzamčené dílny
Mobilní telefon a občanský průkaz ukradené z trvale obývaného přívěsu zaparkovaného u rekreační chaty
Dětská autosedačka a několik kilogramů brambor odnesené ze suterénu rodinného domu
Dvoje brýle odcizené z neuzamčeného auta zaparkovaného u domu
Zdroj: Policie ČR