I bez zmiňované kapaliny měli ale policisté práce dost, i když se podle vedoucího územního pracoviště Policie ČR Benešov Pavla Mareše nic mimořádného nedělo.

„Zaznamenali jsme jen několik drobných krádeží," uvedl včera pro Benešovský deník šéf policistů na Benešovsku. „Návštěvníkům pachatelé vzali mobily nebo osobní věci ze stanů. Oznámilo nám to šest lidí," upřesnil Mareš s tím, že násilnosti, nebo výtržnosti policisté neřešili.

Až na některá specializovaná pracoviště, jakým byl například vrtulník policejní letky připravený pro potřeby policistů z Benešova vzlétnout, nebo takzvaný Schengenbus, špičkově technicky vybavený Volkswagen Transporter určený pro identifikaci padělaných dokladů, zvládli celou festivalovou zátěž policisté z Benešovska sami.

„V každém okamžiku Sázava festu bylo v ulicích Benešova šedesát až sedmdesát policistů," připomněl Mareš.

Vně areálu Zelený ostrov sloužili policisté během čtyř festivalových dnů v uniformách. Další splynuli s davem přímo před pódii.

Dopravní opatření měli policisté od čtvrtka do neděle. Už během prvního dne přehlídky nerespektovali někteří řidiči změněnou dopravní situaci kolem festivalového areálu. Za vjíždění do jednosměrek je pak čekala krátce po instalaci přenosných značek domluva, později už ale pokuta.

Například v pátek zasahovali policisté na motocyklu a v autě v ulici Na Bezděkově. Riskantně jedoucí a posléze utíkající řidič ale nestačil fyzické převaze mužů zákona. Brzy proto skončil v poutech na kapotě svého vozu, v němž ujížděl hlídce, aniž by uposlechl její výzvu k zastavení.

„Jiný řidič chtěl také ujet, ale při manévru najel na obrubník a havaroval. Šetřili jsme to jako dopravní nehodu a řidič při kontrole nadýchal 2,2 promile," upřesnil šéf policistů s tím, že řidičovo počínání vyšetřují jeho kolegové jako trestný čin.

Řidičům, kteří během sobotního finále popíjeli alkohol, sloužil až do nedělního poledne stánek Besipu, kde si mohli otestovat svůj dech ještě před tím, než jim ostrou kontrolu přichystají v silničním provozu policisté.

„Nechal jsem si test udělat a po sobotní noci jsem dnes dopoledne nadýchal 0,3 promile," vysvětloval včera jeden z účastníků benešovské party.
I on raději strávil v areálu Zelený ostrov dobrovolně – nedobrovolně další hodiny.

„Ti rozumní testy využívali, ty nerozumné jsme dál nepustili," řekl Pavel Mareš.

Policisté ale netestovali řidiče jen na požití alkoholu. Prověřovali i jejich sliny na přítomnost drog a kontrolovali poblíž festivalového areálu i technický stav aut.