Je to jen pověstný klid před bouří? Nebo se násilník, který už nejméně čtyřikrát zaútočil s nožem v ruce na ženy, jen zalekl medializace svých činů a stáhl se do ulity?
To nikdo přesně nemůže říci. Zloduch je totiž dál na svobodě a policisté po něm zatím pátrají marně. Pomoci by jim v tom mohla veřejnost. Zejména svou všímavostí. I když se násilník na své činy důkladně připravil, útočil vždy maskovaný černou kuklou se třemi otvory pro oči a ústa, přece jen zanechal některé zatím nepříliš zřetelné stopy. Jsou jimi například vlasy.
„Ty mají světlehnědou barvu,“ uvedl vedoucí služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR Benešov Pavel Mareš. Připomněl ještě jednu, daleko důležitější stopu, jež nelze jen tak zamaskovat. „Pachatel má v dolní čelisti zuby částečně překryty přes sebe.“
Další indicie ukazuje na skutečnost, že muž, jemuž je podle odhadu 17 až 20 let měří jako průměrný Evropan – 175 centimetrů, je štíhlý a nevyhýbá se pití alkoholu a zejména kouření cigaret.
Právě kvůli netečnosti veřejnosti se policistům přes velké úsilí nepodařilo v případu postoupit dál. „Veřejnost po nás chce výsledky, ale pomoc od ní nepřichází. Máme vzorky předmětů nalezených na místě činu, ale zatím je nemáme s čím srovnat,“ říká nazlobeně kriminalista. „Jedna svědkyně nám například sdělila, že na místě činu viděla kouřit muže. Okamžitě jsme tam vyrazili. Na místě jsme našli asi sedmdesát nedopalků. Navíc nám informaci sdělila se značným zpožděním.“
Policisté nyní oficiálně registrují tři případy, o dalším nechtějí, s ohledem na oběť útoku, hovořit. Mezitím ve Vlašimi došlo k dalšímu incidentu.
„Zjišťujeme, zda to má souvislost s předešlými případy. Nejsou u něj ale stejné indicie,“ řekl včera Mareš.
První napadenou byla 15. září u křižovatky Riegrova - Trocnovská žena vracející se kolem jedné hodiny v noci z práce. Pachatel jí chytil jednou rukou zezadu za ústa a snažil se ji zatáhnout do blízkého křoví. Nepovedlo se mu to, proto utekl. V úterý 25. září kolem 15 hodiny napadl muž ve Škroupově ulici osmiletou školačku. Muž chytil dítě za školní batoh, povalil je na zem, rukou mu překryl ústa a oči. Násilníka ale vyrušil náhodný kolemjdoucí. Muž utekl směrem k hotelu Vorlina. Další útok přišel v neděli 21. října v půl šesté odpoledne na cestě v jabloňové aleji nedaleko ZŠ Vorlina. „Pachatel tam srazil ženu jedoucí na kole. Sklonil se nad ni a vyhrožoval zabitím. Při tom jí mířil na obličej nožem, ale za chvíli z místa odešel,“ potvrdil Mareš.
Muž útočí vyzbrojený kuchyňským nožem s ostřím dlouhým 10 až 12 centimetrů. Mluví plynně česky.
Podle Pavla Mareše by lidé měli poskytnout policii jakékoliv informace, které zdánlivě nemusí s případem souviset. „Vyhodnocení bych nechal na policii,“ dodal Mareš.
Veřejnosti je k dispozici bezplatná linka 158 nebo čísla benešovské policie 974 871 100 nebo 974 871 101.