Podle státního zástupce Tomáše Milce se obžalovaný pokusil o mord 16. února, kdy v přízemí sídlištního paneláku v Jičínské ulici v Mladé Boleslavi zezadu napadl poštovní doručovatelku mající u sebe peníze na důchody. Nožem nebo šroubovákem jí způsobil vážné zranění krku spojené se ztrátou zhruba litru krve (přičemž tragédii jen včasná lékařská pomoc zabránila) a sebral jí peněženku obsahující 68 118 Kč. Následně podle Milcových slov utekl poté, co ho z místa činu vytlačila náhodná svědkyně.

Žalobce také zdůraznil, že pachatel byl na skutek připraven. Měl nejen nachystanou bodnou zbraň, ale také připravené náhradní oblečení. A dokonce si k říčce Klenici předem donesl dlažební kostky, aby pytel se svlečeným oděvem mohl hodit do vody a dobře zatížit.

V jednací síni obžalovaný využil práva odmítnout výpověď. Po svém dopadení jen pár hodin po činu krvavou potyčku s pošťačkou přiznal – trval ale na tom, že se věci vyvinuly jinak, než původně plánoval. Doručovatelce, již označil za dlouholetou známou, prý navrhoval, že bude fingovat její přepadení – s kudlou v ruce, aby vše vypadalo věrohodně, kdyby se k tomu nachomýtli nějací svědci – a pak by se o peníze rozdělili.

I když pošťačka nesouhlasila, on se jí tašku s peněženkou snažil sebrat. „V tu chvíli se začala strašně bránit, já přitvrdil, ona se snažila kabelu přitahovat k sobě, a tak se nabodla na ten nůž. Asi čtyřikrát. Já ji nebodal,“ zaznamenali kriminalisté prvotní výpověď obžalovaného.

Po svém zadržení také naznačil, že když viděl z místa odjíždět sanitku, měl pocit, že to se zraněnou není zlé. „Usoudil jsem, že je v dobrých rukou a bude v pořádku,“ konstatoval. Vysvětloval také, proč měl nachystáno náhradní oblečení i dlažební kostky u vody. Chtěl prý uniknout odhalení na záběrech městských kamer, až se bude vyšetřovat jím naplánované nahrané přepadení…

Soudkyni Ivě Říhové však stačil jediný jednací den, aby měla jasno: obžalovaný skutečně měl v úmyslu vraždit a to, co vykládal, není pravda. Ještě odpoledne mu trestní senát vyměřil 15letý trest.