Jenže znát zásady a dodržovat je, nemusí být totéž, i když o absolutní přednosti v jízdě zákon nehovoří. A právě to se nejspíš ukázalo jako rozhodující v případě, který zažili hasiči z HZS Benešov. „Jeli jsme s cisternou k požáru nákladního auta na dálnici D1,“ začal své vyprávění velitel zásahu.

Na 31 kilometr dálnice spěchala z Benešova tři hasičská auta. Ostatní řidiči minikoloně zakončené těžkou cisternou plnou vody uhýbala a udělal to i řidič v bílém Citroënu Berlingo. „To auto jsme předjížděli už v Benešově u čistírny odpadních vod. Pak jsem ho sledoval ve zpětném zrcátku. V zatáčkách od Bedrče nahoru k Soběhrdům, se na nás pořád lepil, a když jsme dojeli na rovinku ke hřbitovu v Soběhrdech, tak nám to tam švihnul a předjel nás,“ potvrdil hasič.

Jenže řidič bílého Citroënu Berlingo na konci Soběhrd nejel vpravo na Kozmice, nýbrž odbočil, tak jako dvě hasičská auta před ním, vlevo na Vranov. „Celé jsem to pozoroval z povzdáli, jel jsem totiž stejným směrem,“ připomněl řidič z Říčan. „Hasiči jeli i s tím velkým autem pěkně rychle, to Berlingo jim nedokázalo ujet,“ uvedl svědek.

Totéž potvrdil i velitel výjezdu. Přiznal také, že si v kabině cisterny společně s kolegy na počínání řidiče v bílém voze, pěkně zanadávali. „Moc jsme nepochopili, proč to udělal,“ řekl záchranář s tím, že vzápětí, když cisterna dorazila na místo zásahu na dálnici, bylo tam i bílé Berlingo. „Ale nedokážu si vysvětlit, proč nejel za námi a musel nás nebezpečně předjíždět,“ dodal hasič, kterého od „vypuštění“ páry směrem k nedisciplinovanému řidiči, odradila jeho profesionální chování. „Abych ho na místě sjel za to, že nás ohrožoval, to by nebylo vůči našim složkám správné,“ přiznal hasič.

Ani to ale nemusí znamenat, že případ skončil. O počínání řidiče Berlinga vědí svědci a jeho jízdu zaznamenala také kamera umístěná na palubě hasičského speciálu. „Ani zapnutý maják neznamená absolutní přednost v jízdě,“ upozornil vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Benešov Zdeněk Štěpánek. „Jiná věc ale je, když, předjíždějící řidič nedodrží předepsanou rychlost jízdy,“ vysvětlil policista.

K podobné události došlo před dvěma roky, shodou okolností také u Soběhrd. Tady řidič hasičské cisterny zachránil život muže protijedoucího osobního auta předjíždějícího jiný vůz tím, že strhl řízení vpravo a zabránil čelnímu střetu. Krajnice ale těžkou cisternu spěchající na dálnici k požáru trávy mezi jízdními směry, nevydržela. Škoda? „Půl milionu korun,“ připomněl ředitel HZS Benešov Josef Setnička.  A řidič osobního auta, které z místa kolize ujelo? Nahrála ho kamera cisterny. Jeho přestupek pak projednal správní úřad v Benešově.