Uplynul ještě celý rok a majitelka obchodu během něj nejspíš prožila řadu bezesných nocí. K samotným případům se nyní nechce vyjadřovat. „Ještě ani neproběhl soud,“ poznamenala.

Policisté však už mají jasno. „V červenci zahájili trestní stíhání šedesátiletého muže pro pokračující trestný čin poškození cizí věci, nebezpečné pronásledování a maření výkonu úředního rozhodnutí,“ potvrdila mluvčí benešovské Policie ČR Barbora Schneewaissová.

Pachatel, jehož motivem byl nejspíš neopětovaný cit, zaútočil opakovaně desetkrát. Za to mu hrozí i dva roky za mřížemi. Muže charakterizoval takzvaný modus operandi, tedy prakticky stejný „rukopis“ páchání činu. „K útokům docházelo ve večerních a nočních hodinách. Vždy se jednalo o útok na výlohu s rozbitím skla, posprejováním nebo politím barvou,“ popsala mluvčí.

Pachatel poprvé zaútočil loni v pátek 11. září kolem čtvrté hodiny ranní. Tehdy polil dveře obchodu hořlavinou zapálil je a ujel. Při tom ho zachytila kamera na objektu, ale zřejmě proto, že o ní nevěděl, nemaskoval se.

Do Pražské ulice se vrátil znovu ve středu 23. září. Další video poskytnuté Policií ČR doložilo, že se muži napoprvé plameny nepodařilo oživit. Zapálená sirka hozená na kapalinu uhasla. Když se žhář sklonil až ke kaluži hořlaviny, oheň se i s tlumeným výbuchem prudce vzňal a muž tak tak uskočil.

Na vinotéku zaútočil pachatel loni také 20. října. Tehdy do Neveklova dokonce spěchala jednotka Hasičského záchranného sboru Benešov. Na dveře obchodu pachatel nalil silně zapáchající tekutinou, nejspíš kyselinu máselnou. Ta je obsažena ve žluklém másle, parmezánu, zvratcích nebo potu a má nepříjemný zápach a ostrou chuť se sladkým „ocasem“.

„Hasiči zjišťovali přístrojem koncentraci nebezpečných látek, ale ty na místě neodhalili. Majitelka obchodu potřísněné dveře a podlahu vydezinfikovala savem,“ dodala mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.