Tři až deset let hrozí nyní už dvacetiletému muži, který si v návalu zlosti chtěl s celým světem vyřídit účty tím, že podpálil panelový dům.
Jeho příběh ale nezačal onoho 2. srpna, kdy vzal do ruky zapalovač a podpálil polštář. Trudná historie rodiny zazněla při veřejném projednávání kauzy v plné nahotě.
„Nevím, nepamatuji se, vypil jsem asi litr fernetu,“ odpovídal na otázky soudkyně Zdeňky Dufkové tichým hlasem drobný mladík.
I když je žhářský útok neomluvitelný, bezprostředně jím ohrozil deset dalších lidí a mnohé z nich připravil o bydlení, bude soud pravděpodobně přihlížet i ke skutečnostem, které vedly k incidentu nepřímo. Mladík se nevyučil a v rodině prožíval řadu ústrků.
„Otec mě ve dvanácti letech začal vyhazovat z domova, týral mě a terorizoval,“ říkal a přidával další šokující informace ze svého života. Například to, že otec surově zacházel se všemi dalšími členy rodiny, včetně dcery. Ta nakonec v sedmnácti letech z domova odešla. „Proč?“ ptala se soudkyně. „Otec ji znásilňoval,“ tvrdil u soudu mladík.
Soudkyně kvůli tomu na místě nařídila státnímu zastupitelství, aby výpověď prošetřilo. Až udiveně se pak Zdeňka Dufková tázala obžalovaného i jeho matky, proč něco proti poměrům v rodině neudělali, proč nikomu nic neřekli. O incidentu mezi otcem a dcerou totiž věděla rodina nejméně pět let.
„Vím, že jsem jedním z hlavních viníků já,“ usedavě plakala při výpovědi Leošova matka. „Bála jsem se manžela, bil nás, do Leoše kopal, vyhrožoval nám Ukrajinci, spal se sekerou a noži pod polštářem.“
Kolem šestnácti let začal syn matku bránit. Fyzicky zdatnější otec si ale vždy „zjednal“ pořádek. Dokonce na potomka poštval psa, který mu roztrhal šaty a prokousl nohu.
„A to jste to neoznámili policii?“ ptala se soudkyně.
Macháčkovi potvrdili, že o neúnosné situaci s vlašimskými policisty hovořili několikrát. „Vždycky se nám vysmáli. Říkali, že to je jen přestupek a že se musí stát něco horšího, aby mohli něco dělat,“ tvrdila Leošova matka. Po těchto zkušenostech, kdy Leoš Macháček často přespával venku, „vzal spravedlnost do svých rukou.“ Poprvé asi před rokem. To zapálil deku a hodil na otce. Incident řešila komise městského úřadu.
Druhý žhářský útok spáchal mladík ovlivněný fernetem a cigaretou marihuany. „Čin spáchal ve zlobném afektu,“ doplnila Pavla Zemková, soudní znalkyně v oboru psychiatrie.
Soud byl odročen na leden příštího roku.