Dana žila s přítelem asi dva roky. Zprvu se choval k ní i jejímu synovi z prvního manželství pěkně. Postupně se však začal projevovat agresivně. Nejdříve zakazoval Daně chodit s kamarádkou na kávu, posléze ji začal hlídat na každém kroku a jednoho dne také poprvé uhodil. Násilí se stupňovalo i po tom, co Dana otěhotněla a porodila synka. „Byla jsem doma zamčená třeba čtyři dny. Neměla jsem jídlo pro sebe ani mého syna. Sousedka mi posílala na provázku z okna mléko pro malého,“ svěřila se poradcům klientka.

close Bezplatná poradna probační a mediační služby v Benešově info Zdroj: Deník zoom_in

Kliknutím zvětšíte.

Po jednom z dalších útoků, kdy byla Dana zbita do bezvědomí, odešla a vše nahlásili na policii. Do poradny přišla asi týden před jednáním u soudu. Bála se setkání s agresorem a samotného soudního líčení. „Poradkyně paní Daně vysvětlila, že má právo na výslech bez přítomnosti pachatele. Hovořila s klientkou i o průběhu soudního líčení a také poskytla nezbytnou podporu,” řekla o postupu poradny Probační a mediační služby poradkyně Martina Gabrielová.

Odbornou pomoc poradna nabízí každému, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na věk či druh spáchaného činu. Nejčastěji se na poradnu obracejí oběti majetkové a násilné trestné činnosti, přičemž nejvíce žádají psychosociální podporu, tedy vyslechnutí, umožnění sdílení pocitů a poskytnutí podpory. V poradně také často řeší finanční problémy a zajišťují právní informace. Samozřejmostí je anonymita a bezplatnost.