Policisté Dálničního oddělení Chotoviny vyjížděli na parkoviště u benzinových čerpacích stanic poblíž severního ukončení dálnice D3 v Mitrovicích. Na vozidlech je celková škoda kolem 60 000 korun. Když řidič pardubické autobusové společnosti, který měl z Českých Budějovic dopravit domů do Pardubic 16 nezletilých děti a dva dospělé, nadýchal 2,84 a 3,04 promile, spadla klec.

Nezodpovědný řidič se třemi promile měl možná štěstí, že byl odhalen před další jízdou. Následky případné havárie způsobné opilostí mohly být velmi tragické. Policisté šoférovi po střetu s osobním autem na místě odebrali řidičák a zakázali další jízdu. Pardubická dopravní společnost vyslala pro cestující ihned jiného řidiče.

Přišel nejen o papíry, ale i o místo

Pardubický dopravní podnik, kterému autobus patřil, musel na místo vyslat jiného řidiče. Samotný podnapilý šofér pak kromě papírů přišel i o místo. „V tomto ohledu jsme nekompromisní. Tento řidič, který pro nás pracoval více jak dvacet let, kdy jezdil nejenom s dálkovými autobusy, ale v poslední době vypomáhal i v městské dopravě, jsme okamžitě rozvázali pracovní poměr,“ uvedl ředitel DPMP Tomáš Pelikán s tím, že se jednalo o osobní selhání řidiče a jeho jednání je neomluvitelné. Podle ředitele je však štěstí, že k nehodě došlo v malé rychlosti a na prakticky bezpečném místě.

„Škoda na autobusu je v řádech několika tisíc korun. Ale zaplať pánbůh, že se stala na benzinové stanici s takřka nepodstatnými škodami, než aby se stala někde na dálnici ve vysoké rychlosti,“ uvedl Tomáš Pelikán a dodal, že náhradní řidič přijel s dětmi i pošramoceným autobusem do Pardubic krátce po nedělní půlnoci.

Za nehodu se čekajícím rodičům omluvil i pardubický hokejový klub. „Je to nepochopitelné a neakceptovatelné. Sám mám malého syna a dokážu se vžít do situace těch rodičů, kteří nám své děti svěřili. Je to opravdu nepříjemná věc a přes facebookovou skupinu jsem všem rodičům napsal omluvu. Nyní s dopravním podnikem řešíme kroky, které zamezí tomu, aby se podobná situace opět opakovala,“ uvedl generální ředitel HC Dynamo Pardubice Martin Sýkora.

Pro řidiče bude mít celá událost dohru ještě před soudem. „Policisté šetření případu zahájili jako podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Řidiči tak hrozí, mimo jiného, až trest odnětí svobody na dobu tří let. Případná další právní kvalifikace se bude odvíjet od výsledků následného šetření,“ doplnil informace policejní mluvčí Miroslav Doubek.