„Od začátku roku po dnešek vyšetřujeme osm takových případů," potvrdil vedoucí Obvodního oddělení PČR v benešovské Jiráskově ulici, Pavel Kabíček. „Každý z těchto skutků naplnil znaky trestného činu," řekl.

Podle státních policistů je škoda, kterou pachatel způsobil podpalováním plastových kontejnerů 80 tisíc korun.

Jiná čísla má Městská policie Benešov. Ta uvádí třináct případů se škodou o dost vyšší, 130 tisíc korun. Nesrovnalosti tkví v tom, že strážníci evidují i případy, které kriminalisté nevyšetřují.

Policisté při pátrání po vandalovi, který na noční výpravy nosí i zapalovač, dlouho přešlapovali na místě. Zlom přineslo až nashromáždění řady drobných stop. Byly mezi nimi i záznamy z bezpečnostních kamer v centru města.

„Jedna ze stop se ukázala jako falešná, jiná je ale velice nadějná," sdělil policista Pavel Kabíček, ale vzhledem ke stavu vyšetřování už konkrétnější být nechtěl. Přes to potvrdil, že se jedná o muže, jehož přibližný věk policisté znají.

Stejně důležité jako videozáznamy, jsou pro policisty výpovědi svědků. Ti sice nepopsali muže u kontejnerů dokonale, přesto kriminalisté už poskládali hodně nadějný pachatelův portrét. Dokonce takový, který je nejspíš už brzy přivede až k samotnému „ohnivému muži."

„Jeden ze svědků uvedl, že člověk, který se u kontejnerů pohyboval, vypadal jako bezdomovec," připomněl policista Pavel Kabíček.

Svědek ale policistům potvrdil, že si neuvědomil, že právě u kontejneru pozoruje pachatele. Odůvodnění pro to měl pak logické. Vybírání popelnic a kontejnerů bezdomovci se odehrává na benešovském sídlišti ve dne i v noci a pohyb bezdomovců tam není nic neobvyklého…

Kolik skutků se pachateli nakonec podaří prokázat, není jasné. Policisté ale disponují videozáznamy, které jsou sice v trochu horší technické kvalitě, ale nakonec mohou pomoci v dokazování. V případě, že muži zákona dopadnou „toho pravého," kriminalističtí technici pak dokáží díky speciálním metodám k obrázkům konkrétního člověka přiřadit.

Jenže to ještě nějakou chvíli, možná však ne příliš dlouhou, potrvá.

Teprve pak se ale policisté budou ptát i na důvody podpalování kontejnerů.

Podle Pavla Kabíčka, vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR v benešovské Jiráskově ulici mohla pachatele k jeho činu vést například msta za to, že v kontejneru nenašel to, co očekával. Zcela vyloučena ale není ani úvaha o tom, že žháře vedla k podpalování kontejnerů snaha o likvidaci příležitostí k zisku předmětů jeho konkurenty.

Byť se takové úvahy mohou zdát úsměvné a málo pravděpodobné, protože by to přece nebylo normální, u takových skutků, jako je zapalování cizích věcí, právě běžné normy slušného chování hledat nelze.