„Policisté z týneckého obvodního oddělení přijali v září dvě oznámení o polití a zapálení dveří v jedné prodejně v Neveklově. Poprvé k tomu došlo v pátek 11. září kolem čtvrté hodiny ranní,“ popsala úvodní atak mluvčí Policie ČR Benešov Veronika Čermáková.

Žháře při tom zachytila kamera umístěná na objektu. A protože to nevěděl, ani se příliš nemaskoval a do Pražské ulice se znovu vrátil ve středu 23. září. I tentokrát jeho jednání znamenala kamera.

Jak dokládá video zveřejněné policií, poprvé se plameny rozhořívaly poměrně pomalu. Podruhé muž nejspíš použil jinou hořlavinu. Zapálená sirka hozená na kapalinu ale uhasla, a tak se žhář sklonil až ke kaluži a zapaloval zblízka. Při tom však plameny vyšlehly nečekaně razantně a ozvala se i tlumená rána. Pachatel sotva stačil odskočit. Z místa utekl směrem k náměstí a ulici Za Radnicí.

„V obou případech se jednalo o hubeného muže oděného do tmavé bundy s kapucí a tmavých kalhot. Přes ústa měl tmavou roušku,“ sdělila policejní mluvčí s tím, že v prvním případě záznam odhalil, že se jedná o holohlavého muže. „Nevylučujeme, že se může v obou případech jednat o stejného pachatele,“ sdělila Veronika Čermáková.

Na vinotéku v Pražské ulici zaútočil pachatel, možná ten samý, znovu také v úterý 20. října. Tehdy do Neveklova dokonce spěchala jednotka Hasičského záchranného sboru Benešov. Přes tísňovou linku obdrželi hasiči před 13. hodinou hlášení, že někdo dveře obchodu polil silně zapáchající tekutinou.

„Hasiči zjišťovali přístrojem koncentraci nebezpečných látek, ale ty na místě neodhalili. Majitelka obchodu potřísněné dveře a podlahu vydezinfikovala savem,“ dodala mluvčí HZS Středočeského kraje Tereza Fliegerová.

Jakékoliv informace k tomuto případu a k osobě pachatele přijmou policisté Obvodního oddělení Policie ČR Týnec nad Sázavou na telefonním čísle 974 871 740 nebo na služebním mobilu 735 785 550.