Poslechněte si zvukový záznam z tiskové konference hejtmana Davida Ratha.

Jednoho z jejích vedoucích lékařů prošetřují policisté v souvislosti s podezřením, že se při vyšetření v polovině minulého týdne nepatřičně choval k jedenáctileté pacientce. Údajně ji považoval za sexuální objekt.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) v pondělí potvrdil, že se skutečně v krajské nemocnici v Benešově vyšetřuje. Dívka podle hejtmanových slov popisovala matce nepatřičné doktorovo chování, „které jde za rámec postupu lékaře příslušného oddělení“.

„Vypadalo to jako pokus o znásilnění nebo pohlavní zneužití,“ konstatoval Rath s dodatkem, že informací o tom, co se mělo odehrát ve zdravotnickém zařízení kraje, byl šokován.

Z jeho slov vyplynulo, že se vedení kraje v této chvíli nezříká odpovědnosti a zřejmě již přemýšlí o možném odškodnění. „Pokud by rodina měla návrh, jak jí pomoci, jsme připraveni být maximálně součinní,“ formuloval hejtman své úvahy.

S ohledem na věk pacientky policie uvalila na případ přísné informační embargo. „Mohu pouze potvrdit, že případ vyšetřujeme, a to jako pohlavní zneužívání. Paragraf 187 trestního zákoníku stanoví v tomto případě trestní sazbu v rozpětí od jednoho do pěti let odnětí svobody,“ řekl Deníku mluvčí středočeského policejního ředitelství Jakub Vinčálek.

„Více říci nemohu,“ odpověděl na otázku, zda podezřelý doktor zůstává na svobodě, nebo skončil v cele.

Mluvčí také odmítl odhadnout, kdy by vyšetřovatelé mohli dospět ke konkrétním závěrům. „Případ je velmi citlivý,“ konstatoval pouze.

Neočekávanou aféru stejně vnímá i Rath. „Věc jsem vyhodnotil jako závažnou a ředitele nemocnice jsem požádal – či spíše jsem to nařídil – aby zmíněného lékaře postavil mimo službu. Ten do doby, než se to vyšetří, bude na nucené dovolené,“ konstatoval hejtman.

Vedení benešovské nemocnice aféru zatím nechce hodnotit. „Až do skončení vyšetřování se nebudeme vyjadřovat,“ řekl ředitel Milič Řepa.

Nejde jen o budoucnost jednoho lékaře

Kauza, jež nyní otřásá pověstí benešovské nemocnice, je nejen šokující v etické rovině, ale i třaskavá i z pohledu politických souvislostí. Lékař, o něhož jde, je blízkým příbuzným jednoho z náměstků hejtmana Davida Ratha a do nemocnice byl přijat na jeho doporučení. Hejtman však zdůraznil, že přijat by byl i bez něho. Stejně jako jiný doktor s praxí, který by projevil zájem. Příslušné oddělení se totiž potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu. „Nedisponovali jsme informacemi, že by tento lékař měl v minulosti problémy – a pokud vím, má čistý trestní rejstřík,“ uvedl Rath.

Sám prý svému náměstkovi nemíní nic vyčítat. „Za rodinné příslušníky nikdo z nás nemůže,“ míní hejtman. Nepomýšlí ani na to, že by v souvislosti s případem snad měl jeden z jeho nejbližšího spolupracovníků pomýšlet na opuštění svého postu. „Já jako hejtman radní nevybírám; volí a odvolávají je členové zastupitelstva. Uvidíme, jestli opozice této věci zneužije a navrhne odvolání, nebo vše vezme jako politováníhodnou událost, která se musí objektivně vyšetřit,“ prohlásil Rath.

„Je to pro mě novinkou,“ reagoval v pondělí odpoledne bývalý hejtman Petr Bendl (ODS), jenž patří k výrazným kritikům současného levicového vedení kraje. O tom, jak se k věci postavit, se chce poradit s kolegy ze zastupitelského klubu své strany.