Sychravé čtvrteční dopoledne 19. března, kdy se chodci chránili před sněhovými cákanci a uskakovali před blátivou sprškou vystřikující zpod pneumatik projíždějících aut, ani náhodou nenaznačovalo, že se v policejní budově v benešovské Tyršově ulici připravuje další preventivní bezpečnostní akce zaměřená na pátrání po odcizených věcech.

V hledáčku namátkové kontroly figuroval bazar v Hráského ulici, stavební bazar v bývalém výkupu ZZN v Hodějovského ulici, bazar Terno v Pražské ulici a bazar Univerzal v Bedrči.
Sraz čtyř kriminalistů, dvou pátračů a dvou kontrolorů živnostenského odboru v sídle hospodářské kriminálky byl v 8.45. Nový vedoucí oddělení rozdělil celou skupinu na dvě části, z nichž každá dostala za úkol prověřit dvě provozovny zabývající se výkupem a prodejem spotřebního i průmyslového zboží, či v případě stavebního bazaru půjčováním nářadí a řemeslnických i zahradnických strojů.
„Nejdříve provedeme fyzickou kontrolu předmětů a potom zjištěné údaje porovnáme s odcizenými věcmi v databázi,“ nastínil vedoucí oddělení hospodářské kriminality.

Krátce pod 9 hodině vyráží civilní auta k určeným provozovnám. Bazar se spotřebním zbožím v Hráského ulici má otevřeno až od 10 hodin, tak nejdříve zamířily za železniční trať do bývalého výkupu. Personál je nečekanou návštěvou překvapený.
Policisté i úředníci benešovské radnici zahájili kontrolu každý po své linii. Kriminalisté si namátkově nechávají předložit motorové pily, brusky, vrtačky, okružní i kotoučové pily, křovinořezy, vibrační desky, drtič větví, elektrický zemní vrták i motorové kosy a opisují si z nich identifikační údaje pro pozdější porovnání se seznamem ukradených věcí.


Kontroloři živnostenského úřadu mezitím zjišťují, že provozovna není řádně ohlášená. O nedostatku sepisují s vedoucím bazaru zápis, jež předají k dalšímu projednání.


„Tak my tady končíme a jedeme do Hráského ulice,“ informoval jeden z kriminalistů. „Dneska jsou policisté hotoví dříve než my. Jindy to bývá opačně,“ okomentoval spolupráci policie a městského úřadu starší z kontrolorů.
„Už máme propojené databáze s ostatními pověřenými úřady, tak není u podnikatelů problém zjistit, jakou činností se kdy a kde zabývali, nebo v kterých firmách figurovali,“ doplnil úředník.


V Hráského ulici mezitím kriminalisté zahájili prověřování mobilních telefonů, fotoaparátů, videokamer a autorádií. Nebyli zde poprvé, tak obsluha ví, co může očekávat. „Dnešní akce měla především preventivní charakter. Obdobné kontroly budou pokračovat i nadále,“ varovala policejní mluvčí Zuzana Stránská. „Nejhorší je, že občané sice nahlásí krádež nějakého předmětu, ale neuvedou jeho výrobní číslo nebo jiné identifikační znaky, takže kriminalisté neví, po čem přesně mají pátrat,“ poznamenala benešovská mluvčí.


Ve čtvrtek obě dvě party policistů zkontrolovaly padesát předmětů. Po porovnání s databází vypadla z počítače informace, že dva z prověřovaných a v jednom z bazarů nabízených mobilních telefonů jsou kradené. Jeden zmizel 20. prosince 2007 ve Frýdku-Místku a druhý před rokem v Benešově.
Kriminalisté si je v prodejně vyzvedli a prodavač musel u výslechu vysvětlit, jakým způsobem se do bazaru dostaly nebo od koho je koupil.