První nezdařený pokus krádeže

V pátek navečer se čtyřiadvacetiletý a o čtyři roky mladší kumpán vypravili do benešovského obchodního domu Kaufland nakoupit za pět prstů zboží za 5000 korun.

Starší vešel do prodejního oddělení, do igelitové tašky naházel 55 zubních past a jeden kartáček na zuby. Tašku podal přes skleněnou zástěnu u regálů se zeleninou do uličky. Dvacetiletý zloděj chtěl s naplněnou taškou opustit prodejnu, ale byl přistižený personálem obchodního domu.

Přivolaná policejní hlídka oba výtečníky zadržela. Ve zkráceném přípravném řízení se dozvěděli o podezření ze spáchání přečinu krádeže.

Posléze byli propuštění s tím, že další vyšetřování se uskuteční na svobodě. Tam ale nepobyli dlouhou, protože se už o několik hodin později dopustili další zlodějny.

Druhý zmařený pokus zlodějny
„Podezřelí pachatelé v ulici Na Mýtě vnikli na pozemek u domu. Za použití násilí překonali uzamčení vrátek, došli ke vstupním dveřím prodejny potravin, která bezprostředně sousedí s rodinným domem, kde se pokusili překonat zámek dveří, což se jim nepodařilo. Pak vysadili okno na WC prodejny a do skladu prodejny,“ popsala policejní mluvčí Zuzana Stránská počínání tandemu zlodějů.

Mladíci vnikli dovnitř, ale nic neodcizili. Z volně přístupného přístřešku u garáže odcizili horské kolo. V odemčené garáži si pak připravili k odnesení čtyři hliníkové disky s pneumatikami, šest litrů motorového oleje, sekeru, prodlužovací kabel, elektrickou i ruční pilu, kabinový filtr, autolékárničku, tmel na okna, hřebíky, náhradní řetěz k pile, tažné lano, opékač na špekáčky a přenosný box na králíka.

„Věci nestihli odnést, protože byli vyrušení náhodným svědkem. Nechali je připravené na místě. Otevřeli vrata garáže a nakonec odvedli jen horské kolo, se kterým byli nedaleko místa krádeže v sobotu ve 3.45 zadržení přivolanou policií,“ konstatovala policejní mluvčí.

O zadržení zlodějů byl vyrozuměný okresní státní zástupce. Oběma podezřelým bylo ve zkráceném přípravném řízení sdělené podezření z přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

Poškozením sice žádná škoda nevznikla, ale hodnota věcí připravených k ukradení přesáhla 40 tisíc korun. Starší z dvojice je přitom v podmínce. V únoru byl odsouzený k pětiměsíčnímu vězení s odkladem na zkušební dobu 18 měsíců.

Oba mladíci byli v sobotu po poledni eskortovaní do pražské policejní cely předběžného zadržení. V pondělí je policisté předvedli před benešovského soudce, který je poslal do pražské vazební věznice.