„Pochybili jsme, ten pozemek jsme vůbec neměli vydávat.“ Tak právě to řekl v úterý 3. února u okresního soudu Petr Šimon, vedoucí benešovského územního pracoviště Pozemkového fondu ČR.
Jenže PF půdu v Jiřeticích, místní části Neustupova, bezúplatně převedl a pak se domohl jeho vrácení. Podle svědků k tomu použil dokonce psychický nátlak.
„Starostovi lámali ruce a přesvědčovali ho, že je potřeba pozemek vrátit,“ líčil barvitě právní zástupce Neustupova Richard Král.
Neustupov tedy, prostřednictvím nyní už bývalého starosty Miroslava Slunečka, dokumento vrácení potvrdil. Na jeho základě obec přišla o pozemek, kde chtěla stavět víceúčelové hřiště. Jenže takový stav se nelíbí současnému vedení obce a s PF se soudí o neplatnost dokumentu.

Na začátku všeho byla zastupitelstvem schválená obecně závazná vyhláška o změně územního plánu. Dokument zaručoval, že pozemek poslouží na obecně prospěšnou stavbu. Proto může být bezúplatně vydán PF. Jenže zastupitelé podepsali vyhlášku, v níž zmiňovaný pozemek uveden nebyl. Nikdo z nich si toho nevšiml. Až druhý den pracovnice úřadu. Následně starosta vyhlášku opravil a vyvěsil na úřední desce. Tento postup ale napadl muž, který má podle vedení Neustupova zálusk na komerčním využití pozemku.

Neustupov pozemek tedy vrátil.PF mu jej nyní nabízí ke koupi. Za 2,5 milionu korun. A soukromému zájemci za 126 tisíc.
Zatímco Neustupov považuje vyhlášku za platnou, ale a dokument o vrácení pozemku nikoli, PF je naprosto opačného názoru.
Kdo má pravdu? O tom rozhodne soud ještě v únoru.

Další články ke kauze

https://benesovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/neustupov-boj-o-pudu-nevzdava20080826.html

https://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/sou20081016.html