To jsou nejspíš poslední kapky do pověstného poháru trpělivosti, které přiměly vedení města k radikálnímu řešení situace. Týnec se díky tomu zařadil mezi města, kde bezpečnost a pořádek pomáhá zajistit videotechnika.

„Město Týnec se rozhodlo nainstalovat nový kamerový systém," potvrdila Jitka Šebková z kanceláře tajemníka MěÚ Týnec. „Jeho hlavním cílem je zamezit poškozování veřejného majetku města i rušení spokojeného a klidného soužití občanů," uvedla.

Problémy vandalů, kteří ničí majetek, vyvrcholil vytrháním několik nově vysazených stromků u kruhového objezdu kolem týneckých paneláků.
„Na autobusovém nádraží se scházejí party dětí, které dělají nepořádek," připomínal zastupitelům jeden z občanů města a vyzval strážníky, aby s tím něco dělali.

Na připomínku občana města, který poukázal na to, že v Týnci dělají nepořádek party mládeže, a to zejména v pátek a sobotu, reagoval velitel týneckých strážníků Tomáš Klenovec.

„My samozřejmě o této partě víme a často ji kontrolujeme," uvedl.

Podle starosty Týnce Martina Kadrnožky městská policie slouží každý pátek a sobotu a právě v tyto dny se na zmiňovanou situaci zaměřuje.
Město ji už také řešilo s vedením základní školy. Právě její žáci jsou zastoupeni v oněch kritizovaných partách.

„Škola nemá pravomoci je trestat za jejich mimoškolní aktivity, městská policie ale ví, že v případě že tyto děti přistihne, má možnost to řešit s jejich rodiči," uvedl starosta s tím, že problém může následně řešit i orgán sociálně právní ochrany dětí. „K tomu jsme zatím nepřistoupili. Řeší to strážníci, kteří pak hovoří přímo s rodiči přistižených dětí," řekl starosta.

Nový čtyřkamerový systém v Týnci stál město 86 tisíc korun. Jeho umístění na objekt obchodního domu umožnil jeho majitel zdarma.
Kamery kriminálním činům sice nezabrání, ale mohou pomoci při jejich vyšetřování a odhalování viníků.

„Záznam z kamer je ukládán po dobu tři až pět dnů, pak se přemaže záznamem novým," připomněl starosta města Martin Kadrnožka
Kamery s přísvitem jsou schopné zaznamenávat i noční scény a jsou nasměrovány do Družstevní a Okružní ulice, na dětské hřiště a vchod do základní školy. Součástí kamerového systému je i fotopast.

Okamžitý zákrok strážníků nebo policistů však týnecké kamery neumožní. Obrázek z nich totiž zatím není, jako je tomu u klasického kamerového bezpečnostního systému, který využívají například v Benešově, přenášen na monitory do velína strážníků a pak bezprostředně vyhodnocován stálou službou.

„V tuto chvíli pro nás systém kamer, jaký mají v Benešově, reálný není," přiznal starosta Týnce. „V Týnci máme pouze čtyři strážníky, na nepřetržitou službu bychom jich ale potřebovali nejméně sedm. Zdvojnásobení nákladů na chod policie si v tuhle chvíli nemůžeme dovolit," potvrdil Martin Kadrnožka, ale nevyloučil, že v případě vypsání dotací, by o ně Týnec neusiloval.

Přístroje v Týnci jsou proto zatím pouze stacionární a snímají jen plochu, kam je technik před tím nasměruje. Záznamový systém je v paměti přístroje uchováván několik dnů, než ho přemaže videosekvence nová.