Policisté, kterým se dostala do rukou ji odeslali k odbornému zkoumání na specializované pracoviště České národní banky (ČNB) v Praze.
„Minulý týden, v noci na čtvrtek, bankovku dvoutisícové hodnoty požadoval rozměnit zatím nezjištěný muž po barmance v herně
v Bystřici,“ popsala Diana Škvorová z tiskového oddělení benešovské policie.
Na svou neopatrnost ale barmanka doplatila. Muži totiž falzifikát rozměnila. Teprve poté, když odešel, si ji prohlédla podrobněji. „Paní nám to oznámila telefonicky,“ dodala Škvorová.
I přes poměrně časté výskyty padělků českých bankovek jsou ČNB považovány za málo nebezpečné. Loni se jich objevilo a bylo zadrženo 3684 kusů. Byly to jak padělané, tak pozměněné bankovky a mince. Z toho bylo 3589 padělaných bankovek, 73 padělaných mincí a 22 kusů pozměněných bankovek a mincí. Celková hodnota padělků činila pět milionů korun.
Většina loňských padělků českých bankovek, přesně 2974 kusů, tedy zhruba 83 procent, byla hodnocena jako méně zdařilá. Takové hodnocení mají padělky na druhém nejnižším stupni nebezpečnosti z celkem pěti hodnotících stupňů.
„České bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné a patří k nejméně padělaným. Padělky jsou proto i nadále málo nebezpečné,“ uvedl člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek.
Pro srovnání, v roce 2008 bylo v Česku zadrženo celkem 3039 padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí v hodnotě přibližně 2,3 milionu korun. Z toho bylo 2813 padělaných bankovek, 166 padělaných mincí a 22 kusů pozměněných bankovek a mincí.
Na stupni „méně zdařilý“ bylo v roce 2008 hodnoceno 83 procent padělků bankovek.
S použitím informací ČNB