Při průzkumu na místě hasiči zjistili, že tam muž vypaluje v plechovém kontejneru elektrické měděné kabely. Oheň zásahová jednotka hasičů uhasila. Na místě byl také vyšetřovatel hasičů, takže je jasné, že pachatele se hasičům podařilo zjistit. Věc je sice stále v šetření, ale údaje o události hasiči zapisují do protokolů.

Samotné vyšetřování má několik možných scénářů dokončení případu. Hasiči pachateli pálení mohou udělit pokutu, nebo ho jen napomenout. Vždy vyšetřovatel bere v úvahu jak rozsah pálení, tak další okolnosti. „Tou je například nebezpečnost skutku a pak také periodicita,“ dodala Jaroslava Gabriel.

K tomu, aby bylo možné zjistit recidivu pálení jedním pachatelem, slouží právě protokolární zápisy hasičů.

Nehoda ucpala tah k dálnici D1

Bez zranění řidiče ale s převozem do nemocnice na podrobnější vyšetření a také a také s poškozeným kamionem skončila v pondělí 2. prosince krátce před polednem nehoda na silnici II/111 u Lbosína. „Osmačtyřicetiletý řidič jel od Benešova na Divišov. Dostal se ale na pravou krajnici, která se utrhla. Auto sjelo do příkopu a narazilo do dvou stromů,“ popsala mluvčí Policie ČR v Benešově Eva Stulíková s tím, že alkohol v řidičově dechu test neodhalil.

Na místo nehody vyjížděli se svou technikou také profesionální hasiči z Benešova. Ti zajistili naftu vytékající z proražené nádrže. „Vykládka nákladu trvala hasičům více než sedm hodin. Vozidlo pak vyprostila odtahovka,“ potvrdil mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Jaroslav Gabriel. Během vyprošťování byla silnice II/111 zcela uzavřena.

V komínech rodinných domů zahořely saze

Zásahy kvůli požárům sazí v komínech rodinných domů mají na svém kontě během necelého týdne hasiči. „V pátek 29. listopadu chytly saze v domě v Čelivu,“ potvrdil mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Jaroslav Gabriel s tím, že žhavé saze padaly na vedlejší střechu stodoly s uskladněnou slámou.  Na místo proto jela cisterna z Vlašim, z Benešova vysokozdvižná plošina a z Postupic dobrovolní hasiči. Komín hasiči během půl hodiny vyčistili.

Saze vzplály v úterý 3. prosince také v komíně domu ve Vysoké Lhotě u Čerčan. V případech požáru sazí zjišťují hasiči, zda má majitel nemovitosti platnou revizi komínu, a pokud tomu tak není, mohou udělit pokutu.

Seniorovi pomohla rozhodnost bystřických strážníků

Rozhodnost a rychlost jednání bystřických strážníků pomohla devadesátiletému muži dostat se včas do péče zdravotníků. V úterý 3. listopadu večer upozornil strážníky na neobvyklou situaci jeden z mužových sousedů. Strážníci přelezli plot a v domě nalezli seniora na zemi, který se nemohl hnout.