O tom, jak bezprostředně po činu spadla klec, informoval v úterý komisař oddělení tisku a prevence Zdeněk Chalupa. Připomněl tak zásah, k němuž říčanští policisté vyrazili ve středu 16. prosince hodinu a čtvrt před půlnocí.

Na to, že neznámý chlap pohybující se u domu má zřejmě v úmyslu ukrást uložené bicykly, upozorňoval už telefonát na tísňovou linku, který byl na samém počátku policejní akce. První zpráva také uváděla, že nezvaný návštěvník z místa utekl, když ho majitel nemovitosti vyrušil. „Na místo události byly vyslány policejní hlídky, kterým byl předán popis neznámého a jeho směr útěku. Na základě získaných informací se pak podařilo zasahujícím policistům nedaleko dotčeného pozemku podezřelou osobu vypátrat,“ konstatoval Chalupa.

close Výkop hluboký přibližně 80 centimetrů, částečně zalitý vodou, uvnitř kterého byla uložená zemina a tráva. info Zdroj: Policie ČR zoom_in Proč je mokrý a špinavý, dotyčný vysvětlit nedokázal – policisté ale měli jasno poté, co si prošli útěkovou trasu. „Na sousedním nezastavěném pozemku byl objeven výkop hluboký přibližně 80 centimetrů, částečně zalitý vodou, uvnitř kterého byla uložená zemina a tráva. Vzhledem k tomu, že byla tma, mladík při svém útěku výkop zřejmě přehlédl a spadl do něj,“ nabídl Chalupa vysvětlení.

Když byl Pražan převezen na policejní služebnu, přiznal, co a jak se odehrálo. Na oplocený pozemek skutečně vnikl za účelem krádeže, přičemž měl opravdu políčeno na jízdní kolo. Ukázalo se navíc, že na Říčansko se nevydal krást poprvé. Už tam řádil v září a v říjnu; tehdy byl úspěšný. „Ve dvou případech se zmocnil osobních vozidel a v jednom případě odcizil ze zaparkovaného automobilu registrační značky,“ shrnul policista skutky, které jsou podezřelému přičítány.

Ten je nyní stíhán pro přečiny neoprávněné užívání cizí věci, porušování domovní svobody a pro zločin krádež ve stadiu pokusu. „V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody, neboť se jednoho ze zmiňovaných případů trestné činnosti dopustil za situace, kdy byl vyhlášen pro celé území České republiky nouzový stav,“ uvedl Chalupa.