Zajímavým směrem se vyvíjí kauza žhářského útoku v Souticích. Od soboty, kdy k němu došlo, sice policisté případ řeší jako trestný čin obecného ohrožení, ale redakce Benešovského deníku obdržela mailovou poštou informaci (viz. box str. 4), že by mohlo jít o vyřizování účtů mezi příznivci extrémistických stran.
Soutičtí o případu příliš nevědí. Co však ví naprosto přesně, je skutečnost, že soboty tam bývají rušné. Někdy až příliš.
„Ty diskotéky nám byl čert dlužen,“ líčila soužití s hudebním barem starší žena tlačící po návsi jízdní kolo a její sousedka jí dávala za pravdu.
Velice rušno bylo i poslední sobotu. Do soutického Music baru Bretagne, jehož majitelem je mladý Francouz Marc Gouzer, žijící v Česku už pět let, přijely 19. ledna zahrát kapely Malá bílá vrána, Vostuda společnosti a Hakka muggies.
Zábava začala v osm hodin večer, už v půl desáté někdo z návsi vhodil do okna dvě pivní lahve naplněné zapálenou hořlavinou. Lahve rozbily okno, ale naštěstí dopadly jen na špaletu. Molotovův koktail zapálil meziokenní prostor a závěsy. Poškodil i zesilovač a reprobednu stojící v sále pod oknem. Způsobil škodu 5200 korun. Při hašení pivem z půllitrů se lehce zranili tři lidé.

Stopa soutického žháře, vede k přespolnímu vandalovi nebo do řad extrémistů?

V úvodu taneční zábavy, na níž měly hrát tři punkové kapely nic nenasvědčovalo tomu, co se může stát. Už v v půl desáté se ale pouze šťastnou shodou okolností neodehrálo nepředstavitelné drama. V zaplněném sále bylo 150 mladých lidí.
„Byla jsem ve výčepu a když hrála první kapela, Vostuda společnosti, a její zpěvák křičel, že hoří hospoda, nevěnovala jsem tomu pozornost. Myslela jsem si, že to patří k jejich repertoáru,“ vypráví Lucie Bártová, přítelkyně Marca Gouzera. Dívka si teprve asi po minutě uvědomila, co se v sále stalo.
Proč žhář napadl tancovačku zápalnými lahvemi, si provozovatel Music baru Bretagne, ani jeho společnice, nedokážou vysvětlit. „Když uděláme diskotéku, přijde třicet lidí, když pozveme punkery, máme tady našlápnuto. Zábavy neděláme podle nějakého vyznání,“ tvrdí Bártová. Její přítel Marc, vyzdobený dlouhými dredy, také nevypadá, že by patřil k příznivcům extrémistů. Že mladí lidé chtějí skutečně jen podnikat, dosvědčuje fakt, že se ve stejném sále má konat i hasičský bál.
I po ataku klubu zůstává jeho majitel v klidu. „Ve Francii je to horší, tam hoří častěji,“ naráží na události z pařížských předměstí.
I když o napadení Music baru Bretagne Soutičtí příliš nevědí, někteří z nich tvrdí, že stopa žháře vede do Trhového Štěpánova. Právě tam odtud pochází také kapela Vostuda společnosti, během jejíhož vystoupení k útoku došlo.
Policisté, kteří případ vyšetřují, jsou ale na rozdíl od Soutických přesvědčeni, že je indicie zavedou jinam.
„Máme poznatky o značce vozidla spatřeného u objektu,“ dodal zástupce šéfa benešovské kriminálky Pavel Barták.
Jakou chemikálii žhář použil, zatím policisté nechtějí říci. Svědci hovoří o benzinu.
„Byl tam cítit,“ dodal kriminalista Barták s tím, že policisté případ dál řeší jako trestné činy obecného ohrožení a výtržnictví.