Dva roky čekají majitelé domů přiléhajících k bezejmennému potůčku vytékajícímu z požární nádrže v Mokré Lhotě na pomoc Městského úřadu v Bystřici. Marně. Za tu dobu už bezvýznamný tok vystoupal ze svých břehů několikrát. A ničil. Nestrhával sice domy jako v Troubkách nebo Zálezlicích, ale zanášel obytné místnosti i zahrady jemným bahnem. Naposledy ve čtvrtek. V tom týdnu to ale bylo hned dvakrát, i když poprvé se potůček jen rozvodnil do přilehlých zahrádek.
„Nevím, co s tím mám dělat,“ říká zoufale Pavla Houzarová. Právě jí a jejímu sousedovi kalná voda vtrhla do kuchyně i obýváku. „Psala jsem starostovi, ale od té doby se nic nestalo,“ uvedla žena a doložila svou korespondenci s úřadem. Na její výtky a žádost o urychlenou pomoc poslané 27. června 2005 tehdy odpověděl místostarosta. Až 12. července. „Rada města na svém pravidelném zasedání 29. 6. projednala Vaši žádost ve věci řešení problematiky s přívalovými dešti a pročištění potoka u Vaší nemovitosti v osadě Mokrá Lhota. K tomu sdělujeme, že rada města postoupila věc nejprve k projednání v osadním výboru Mokrá Lhota s dotazem, jak lze tuto problematiku řešit,“ napsal a podepsal tehdejší druhý muž radnice Josef Hendrych.
Od té doby se nestalo ni. Jen voda po deštích stoupala a ničila.

Sousedi netáhnou za jeden provaz, voda jim škodí dál

Udržujte si koryto potůčku sami. I tak údajně reagovali kompetentní lidé z bystřické radnice na prosbu o pomoc, jež by měla vést k zamezení častého vylévání potoku z břehů a zaplavování domů v blízkosti. Žádala o ni Pavla Houzarová, která má s vodou v obytných místnostech zkušeností dost a dost.
Na takové zásahy nemají obyvatelé nejen síly, ale zejména ne oprávnění. Podle Vojtěcha Touše, vedoucího odboru životního prostředí benešovského MěÚ by proti průběžnému pročišťování koryta jeho správce nejspíš nic neměl.
Za poslední vyplavení domů minulý čtvrtek ale podle lidí z Mokré Lhoty může vždy ten druhý. Sousedka Pavly Houzarové je přesvědčena, že jí do domu vtrhla záplavová vlna proto, že soused Petr Šach zvedl stavidla rybníku.
„Že by to bylo kvůli tomu, to je nesmysl. Vody bylo tolik, že se hrnula přes hráz a zaplavovala nám dům. Proto jsem rybník upustil,“ uvedl muž a jeho sousedi to potvrdili. Neodpustili si při tom invektivy na adresu Pavly Houzarové. Podle Šacha a jeho sousedů si za zaplavení domu může sama. „Vidíte, pěstuje si tu kytičky a stromečky, a tím zužuje koryto potoku,“ ukazoval Šach na okolí potoku.
Nezaujatý názor přednesl Vojtěch Touš. „Vody spadlo tolik, že by se vylila, i kdyby bylo koryto čisté,“ řekl. „Spadlo totiž více než padesát litrů na metr čtvereční.“
O situaci v Mokré Lhotě ví také vedení bystřické radnice. „Byl jsem se tam ráno podívat,“ uvedl včera po návratu z dovolené starosta Daniel Štěpánek. „Vypadá to tam, jako by si někdo chtěl rozšířit pozemek. Rostou tam okrasné květiny a stromy.“
Na situaci ho ale upozorňoval i Petr Šach. Také on žádal o pomoc. „Starosta řekl, že mi nic nemůže slíbit,“ potvrdil Šach včera.
Při rozhovoru s Benešovským deníkem ale starosta slíbil nápravu. „Máte můj slib. Během čtrnácti dnů bude koryto prohloubeno a vyčištěno. Už jsem jednal s firmou, která se tím zabývá,“ dodal starosta Bystřice Daniel Štěpánek.