Podle Vlasty Suchánkové, vedoucí oddělení tisku a prevence středočeského Krajského ředitelství Policie ČR, se na její kolegy obrátil rumunsky hovořící řidič, který cestoval s nákladní soupravou z Moldavie. Šofér při cestě zastavil na parkovišti u benzinové čerpací stanice Střechov na dvaapadesátém kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

„Po zastavení řidič zaznamenal z návěsu bouchání,“ potvrdila Vlasta Suchánková.

Na místo se pak dostavili policisté z Odboru cizinecké policie Středočeského kraje. Po otevření kamionu na korbě objevili skupinu cizinců. Někteří z nich měli zdravotní problémy, další byli dlouhou cestou ve stísněném prostoru a v nevyhovujících hygienických podmínkách dehydrovaní.

„Po poskytnutí potřebné zdravotní péče si osoby bez dokladů převzala cizinecké policie. Jednalo se o sedm mužů, přičemž dva z nich uvedli, že jsou nezletilí a cestují bez doprovodu,“ upozornila mluvčí policie Vlasta Suchánková s tím, že vzhledem k tomu, že nikdo ze zajištěných neměl doklady k prokázání totožnosti, a tedy i skutečného věku, převezli policisté všechny zajištěné do Fakultní nemocnice Motol k provedení potřebných procesních úkonů ke zjištění věku. Ten spočívá v rentgenu zápěstních kůstek a lékařské prohlídce.

„Na základě těchto úkonů bylo zjištěno, že cizincům zajištěným na D1 je všem devatenáct let,“ dodala mluvčí s tím, že cizinci, u kterých se prokázala plnoletost, byli převezeni do záchytného zařízení pro cizince a současně s nimi policisté zahájí tzv. Dublinské řízení, tedy řízení o předání do státu, kde si podali žádost o azyl.