Původně se přitom předpokládalo, že masopust v Načeradci – navzdory tomu, že se hlavním motivem jeho alegorického valníku stalo aktuální téma poměrně nedalekého Čapího hnízda a zkoumání přidělené dotace evropským úřadem pro boj proti podvodům OLAF – zůstane tak trochu ve stínu souběžně konaného reje u sousedů v Pravoníně; tam totiž masopustní veselí provázela i zabíjačka. V Načeradci ale program neplánovaně doplnila situace, jež neměla daleko k bitce.

Konflikt, na němž se mohl podepsat vypitý alkohol, podle informací Deníku odstartoval ve chvíli, kdy jeden z aktérů průvodu zasáhl dron, jehož prostřednictvím jiná účastnice pořizovala ze vzduchu videozáznam akce. V neděli to Deníku potvrdila policistka Marcela Pučelíková. „V 15.45 jsme vyjížděli k muži ročníku narození 1981, který dron úmyslně poškodil,“ konstatovala. Policisté zaznamenali, že do vrtulového stroje s kamerou přelétávajícího nad účastníky masopustního průvodu dotyčný záměrně udeřil rukou – a ten se rozbil, když spadl na zem. „Majitelka vyčíslila škodu na 16 tisíc korun,“ konstatovala Pučelíková. 

Událost má zřejmě nadregionální i nadčasový přesah – přičemž nejde o nic menšího, než o využití moderní techniky k dokumentování akcí místního významu, jež dosud bylo zvykem maximálně fotografovat nebo natáčet mobilem (a i kolem takovýchto záběrů se někdy vzedmuly emoce – zvlášť vzhledem k omezením, která pro pořizování obrazových záznamů bez souhlasu aktérů stanoví nový občanský zákoník).

Incident v Načeradci si vyžádal přivolání hned dvou hlídek policie – a jeho okolnosti nadále zůstávají v šetření policistů z votického obvodního oddělení. „Událost byla kvalifikována jako poškození cizí věci,“ řekla Deníku Pučelíková.