Kradl, nikoho nezranil, nikdo ho při tom neviděl a při svém činu dokonce ani nic nepoškodil.
Vzpomenete si, kdo se tímto způsobem páchání trestných činů proslavil? Lupič džentlmen, Arsene Lupin.
Podobně, jako to činil hrdina spisovatele Maurice Leblanca, se o rozruch v sázavských Sklárnách Kavalier postaral zatím neznámý člověk.
Z trezoru, který stojí v technologickém velínu, totiž odnesl zcela bez násilí čtyři kusy tavících elektrod. Nejsou to však elektrody, jak je známe například ze svařování.
Jedná se o tyče dlouhé přibližně 30 centimetrů s průměrem kolem centimetru a vážící necelý jeden kilogram. Materiál, z něhož byly vyrobené, není běžně dostupný.
Jedná se o slitinu platiny a rhodia. Proto mají také nemalou cenu. Elektrody ukradené v Sázavě ji mají vyčíslenou na 3,5 milionu korun!
„Pachatel odnesl zařízení, jehož gramáž se používáním při tavení skla snižuje. To, které bylo uložené v trezoru, vážilo dohromady trochu více, než tři kilogramy,“ vysvětlil šéf benešovských policistů František Havránek.
Pachatel nebyl žádný nýmand. Na svůj čin se dobře připravil. Chybějícího zboží by si totiž všiml okamžitě každý, kdo měl do trezoru přístup. A právě v okruhu těchto několika lidí policisté nyní intenzivně pátrají.
Zloděj měl nejspíš klíče od sejfu, nebo je pro svůj čin dokázal získat od spolupracovníka. On, nebo oni, pak do bezpečnostní schránky vložili na první pohled totožné tavící elektrody. Ty však vyrobili z běžné a takřka bezcenné oceli.
„Zajistili jsme je a nyní je zkoumají v Kriminalistickém ústavu,“ sdělil Havránek.
Platinorhodiová slitina, jíž se také říká bílé zlato, se používá nejen pro výrobu komponentů potřebných ve sklářském průmyslu, ale šperky z ní vytvářejí také zlatníci. A zdá se být naprosto logické, že právě k nim zloděj materiál doručí či už doručil.
„Pachatel zboží bude chtít zpeněžit. To nejspíš udělá ve sběrně drahých kovů,“ míní zkušený kriminalista Havránek s tím, že ale není zcela vyloučené, že horké zboží už opustilo území Česka.
Za krádež pachateli hrozí až osmiletý trest. Policisté však skutek mohou při vyšetřování ještě překvalifikovat na závažnější delikt a to by pak zloději či zlodějům hrozil dokonce dvanáctiletý pobyt za mřížemi.
Sklárny Kavalier Sázava jsou dosud jediným vyrábějícím podnikem zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading. Ale také tam se postupně výroba tlumí a sklárny jsou nyní nabízené k prodeji. Zájemci se o podnik mohou přihlásit až do 20. července.