Úředník stavebního odboru jako podezřelý, starostka Jana Kocurová i místostarosta Tomáš Válek a další osoby zainteresované na přípravě stavby kanalizace se ocitly u výslechu před benešovským vyšetřovatelem hospodářské kriminálky.

Impulzem se stalo říjnové anonymní upozornění na protikorupční lince centrálního registru dlužníků, jež podezíralo pětatřicetiletého pracovníka votické radnice z manipulace při výběrovém řízení na stavbu městské kanalizace.

Stavbu městský úřad na základě výběrového řízení, které pro něj organizovala externí společnost, zadal místní firmě. Jejím většinovým spolumajitelem s šedesátiprocentním podílem je vrstevník podezřelého úředníka a zároveň tehdejší votický zastupitel Jiří S., jenž ve funkčním období zasedal v několika městských komisích.

„Vyšetřovatel hospodářské kriminálky vyslechl podezřelého úředníka, starostku, místostarostu, pracovnici společnosti připravující výběrové řízení, projektovou manažerku a další zúčastněné osoby,“ potvrdila benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská reakci orgánů činných v trestním řízení na oznámení na protikorupční lince.

Uvedení volení, jmenovaní i smluvní zástupci a pracovníci městského úřadu policistům předložili podklady a dokumenty o zmíněném výběrovém řízení. „Vyšetřovatel po jejich prověření konstatoval, že nedošlo k porušení zákona, podplácení nebo jiné trestné činnosti, případně že by úředník ovlivňoval výběr zhotovitele kanalizace,“ uvedla policejní mluvčí.

Protože nebyly zjištěné skutečnosti, které by opravňovaly policii k zahájení trestního řízení, byl případ odložená ad acta. Podezřelý úředník se nařčení bránil. V polovině listopadu podal u okresního státního zastupitelství trestní oznámení pro pomluvu na neznámého pachatele, autora anonymního emailového upozornění.