S akcí s názvem "Zebra se za tebe nerozhlédne" se školáci a ostatní chodci setkávali od pondělí do pátku v různých lokalitách Benešovska.

V Týnci nad Sázavou se uskutečnila v pondělí od 7 do 8 hodin. Na přechodu pro chodce na děti dohlíželi kromě dvou policistek z preventivně informační skupiny i dva policisté z dopravního inspektorátu, kteří na místě zjistili čtyři přestupky v dopravě. Z toho třikrát nezapnuté pásy, za něž uložili pokuty celkem za 600 korun.

"Jeden řidič byl pod vlivem alkoholu. Dechovou zkouškou policisté zjistili hodnotu 0,36 promile alkoholu v dechu," uvedla policejní mluvčíDianaŠkvorová.

Od 8 do 9 hodin sipolicisté v Základní školeTýnec nad Sázavoupovídali s dětmi na téma dopravy. Jak správně přecházet, jak se bezpečně chovat v silničním provozu, jak je důležité být viděn za snížené viditelnosti. "Policisté dětem ukázali různé reflexní prvky, pohovořili o důležitých dopravních značkách. Závěrem besedy dopravní policista a policistka školákům popovídali o jejich činnosti a ukázali dětem pomůcky, které používají při své práci," dodala mluvčí.

Hlavní cílem akce je preventivně působit na chodce, posílit v účastnících silničního provozu zásady pro správné přecházení silnice a odbourání mýtu o absolutní přednosti chodů na přechodech pro chodce. Akci provázel slogan “Zebra se za tebe nerozhlédne“, který měl upozornit chodce na skutečnost, že vstoupit do vozovky bez rozhlédnutí je hazardem s vlastním zdravím i životem.

Na besedu do Mateřské školy v Olbramovicích přijelibenešovští policisté v úterý v dopoledních hodinách. Dvě policistky z preventivně informační skupiny a dva dopravní policisté nejdříve seznámilipředškoláky s činností policie a poté popsali svoji uniformu.

Děti se dále dozvěděly, jak se mají správně chovat v silničním provozu a jak správně a bezpečně přecházet přes silnici. Policisté jim na ukázku přivezli reflexní vestičky a další prvky, které malé chodce mohou chránit při přecházení. Ve druhé polovině besedy si předškoláci vyzkoušeli některé pomůcky, které policisté používají ve službě – čepice, brašnu, stavěcí terčík, vysílačku a další. Po skončení připraveného programu děti od policistů dostali malou kartičku se zajímavými informacemi a omalovánku s dopravní tématikou.

V dalších dnechděti potkávaly policisty u přechodů v benešovské Jiráskově a Dukelské ulici, kde kromě policejních mluvčích a dopravních policistů působili i jejich kolegovéz obvodního oddělení.

Policisté nevynechali ani ZŠ Karlov, kde se uskutečnila beseda na téma dopravy."Třeťáci si mohli na závěr besedy udělat dechovou zkoušku do elektronického přístroje, prohlédnout zbraň a nechat spoutat pouty," doplnila policejní mluvčí Zuzana Stránská.