„Jeho úmrtí nebylo z kriminalistického hlediska případem pro policii. Cizí zavinění bylo vyloučené. Byla nařízená zdravotní pitva," konstatoval Zdeněk Sadílek, vrchní komisař Skupiny kriminální policie a vyšetřování benešovského Územního odboru Policie ČR.

Hledač, badatel a spisovatel pátral spolu s dalšími členy občanského sdružení Blaničtí rytíři po ukrytých cennostech a německých záznamech  podle dokumentů získaných v archivech ministerstva vnitra oficiálně od roku 2006. 

Podle interpretace Jiřího Tomise  naznačovala fakta, že by ve stráni nad Křečovickým potokem mohly v zabezpečených chodbách v závěru 2. světové války ustupující jednotky SS schovat uloupené zlato, možná i část legendární Jantarové komnaty z tehdejšího Svazu sovětských socialistických republik.

Blaničtí rytíři si vytipovaný pozemek pronajali od obyvatelky nedalekého Skrýšova.

„Já se o úmrtí pana Tomise dozvěděla do sousedky. Co teď  s hledáním bude, nevím," uvedla Marie Babická s tím, že z pronájmu zarostlé stráně nikdy nic neměla.  Smluvním nájemcem byl zesnulý  muž.

„Mluvila jsem s jeho synem, ale od té doby se nikdo neozval. Jedině, že by si pronájem někdo převzal. Teď tam zůstal jen nepořádek, místo by se mělo dát do pořádku," podotkla obyvatelka Skrýšova.

Odvalené balvany, odvrtané, odbagrované a případně trhavinou roztříštěné kameny  hledač odprodával jako stavební materiál.

O kutání hledačů pokladů ve stráni nad Křečovickým potokem mezi Skrýšovem a Lipovou si hned od jeho začátku začali povídat  místní i kolemjedoucí lidé.

Členové Blanických rytířů, mezi nimiž byl i redaktor  celostátních novin, někdejší pracovník lokálního rádia, majitel autosalónu a dokonce policista ze vzdáleného obvodního oddělení,  o zvědavost lidí neměli zájem.

Hlídač, urostlý postarší muž s chováním bachaře, každého kolemjdoucího  nebo řidiče, který na veřejné komunikaci zastavil, s řevem a nadávkami  z místa vyháněl.

V polovině ledna 2007, když byla stráň už rozkutaná a balvany se válely na krajnici,  zahájil šetření báňský úřad. Na něho případ s nelegálním dobýváním horniny benešovský stavební úřad s tím, že se jedná o hornický způsob těžby.

V úterý 16. ledna 2007 báňští inspektoři našli řadu pochybení, z nichž se Jiří Tomis musel protokolárně zpovídat. Další porušení zákona u Skrýšova, zejména poškození porostů, konstatoval odbor životního prostředí.

Při dotazech Benešovského deníku se Blaničtí rytíři oháněli podporou vlivných. „Ani netušíte, kdo za námi stojí!" řekl v telefonu tehdy autorovi neznámý hlas.