„Muž a žena předstírali vážný zájem o nákup většího množství šperků. Zboží si vybírali postupně a prodavačku požádali, aby jim je zabalila do  samostatných balíčků. Ve třech byly šperky ze stříbra, v jednom z oceli a v posledním ze zlata," uvedla policejní mluvčí Eva Stulíková.

Všechny balíčky prodavačka uložila do igelitové tašky, kterou vložila do připravené šperkovnice a následně ještě do papírové krabice, kterou zabalila do papíru. Zboží chtěla dvojice zaplatit eury.

„Eura v prodejně odmítli, proto se pachatelé s obsluhou dohodli, že si je zajdou vyměnit do nedaleké banky. Jen chvíli potom, co muž se ženou odešli, napadlo prodavačku, že se podívá do připravené krabice, zda je tam všechno zboží. Chyběl právě balíček se zlatem," konstatovala policejní mluvčí.

Policie nyní hledá muže a ženu, kteří mají krádež na svědomí.

Popis dvojice

Muž  kolem 45 let, plnější, přibližně 168 cm vysoká postava, tmavě hnědé vlasy s ustupující pleší a snědou pletí. Na sobě měl svetr a bundu. Žena  kolem 40 let, vysoká přibližně 165 cm, s dlouhými tmavými vlasy sčesanými dozadu a snědou pletí. Oblečená  do dlouhé černé sukně sahající až na zem a přes ní světlý svetr. S sebou nesla velkou tmavou tašku.

Případ  vyšetřují policisté Obvodního oddělení Benešov, kteří po pachatelích od středy 22. října intenzivně pátrají.  

K dispozici mají několik videozáznamů z prostor prodejny krátce po šestnácté hodině, na kterých je neznámá dvojice mluvící anglicky, ale mezi sebou neznámou a nesrozumitelnou řečí,  zachycená.

Policisté zjistili, že k podobnému případu došlo den předtím v jedné z prodejen v obchodní zóně Čestlice (Benešovský deník o případu informoval v novinách i na www.benesovsky.denik.cz).

Prokázat, že by se jednalo o jednu a tutéž dvojici, se ale nepodařilo.

„Nevylučují, že by osoby mohly být součástí větší organizované skupiny pachatelů - cizinců, která mohla do České republiky přicestovat pouze na omezenou dobu s cílem, co nejvíce se obohatit na cizí účet," objasnila policejním mluvčí Eva Stulíková.

Není vyloučené, že se skupina záměrně rozdělila a její členové pak obdobné finty zkoušeli na více místech republiky najednou. Praxe ukazuje, že takové skupiny po nějaké době pokračují do další země, anebo se vracejí zpět domů. Naděje na jejich dopadení se tak výrazným způsobem snižuje.

„Přesto se policie obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc a spolupráci při pátrání po těchto neznámých pachatelích. Jakékoliv informace, které by mohly vést k jejich dopadení, přijmou kdykoliv operátoři na lince 158, anebo kterákoliv policejní služebna," požádala benešovská policejní komisařka Eva Stulíková.