Soud již některé případy projednal, další na soudní stání teprve čekají.

Kvalifikace údajných trestných činů zní: Padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. K tomu se přidalo i vydírání.

Majitel autoškol měl nejméně od roku 2011 nabízet a obstarávat svým klientům padělané lékařské zprávy za cenu v průměru 500 korun. Neoprávněné zásahy do nich měl přitom činit on sám.

Formulář lékařského posudku, jak si Benešovský deník prakticky vyzkoušel, je volně ke stažení na webových stránkách ministerstva dopravy. Stačí jen vytečkovaná místa doplnit údaji žadatele a dopsat nacionále lékaře.

Někteří z žadatelů údajně u podepsaného lékaře nejsou registrovaní a vůbec ho osobně neznají

„Důvod byl jednoduchý. Ušetřit čas klientům, anebo pomoci těm, kteří neměli svého praktického lékaře, což byli většinou cizí státní příslušníci. To vše jen za nepatrnou úplatu," uvedla Eva Stulíková z benešovské policie, jejíž komisař případ s desítkami výpovědí rozplétá.

Na případ se přitom přišlo úplnou náhodou, když úřednice Městského úřadu ve Vlašimi odhalily určité nesrovnalosti v dokumentech žadatelů o vydání řidičského oprávnění.

Začala tak mašinérie důkladného vyšetřování, která trvá až do současné doby. Benešovští kriminalisté, zabývající se problematikou hospodářské trestné činnosti, shromažďují další a další důkazy.

Kdo a jestli „řidičům" sebere oprávnění získané zfalšováním lékařského posudku, není zcela jasné. Uvedené případy sice místopředseda okresního soudu Pavel Vosmanský neprojednával, ale poskytl objasnění.

„Obecně lze těžko udělit zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel za jiný čin, který bezprostředně nesouvisí s projednávanou věcí," vysvětlil soudce Pavel Vosmanský.

Zmíněné řidičské průkazy se zdráhá odebrat i příslušný úřad

„Správní řízení o odebrání řidičského průkazu můžeme zahájit na základě rozsudku soudu. Zatím nám žádný doručený nebyl," konstatoval Pavel Vohralík, vedoucí odboru dopravy, jenž stejně jako další úředníci vypovídal na kriminálce k případům, kterých zbývá dořešit zhruba dvacet, a je vázaný mlčenlivostí.

Případů falešných lékařských zpráv pro získání řidičského oprávnění je na Benešovsku za několik posledních let opravdu bezpočet. Figuruje v nich celá řada klientů a právě majitel autoškoly, který ji stále provozuje.

Na rozdíl od něho skončili již někteří její absolventi před soudním senátem. Museli se tam zpovídat z toho, proč předložili městskému úřadu zfalšovanou lékařskou zprávu.

„Většina z nich si přitom své protizákonné jednání uvědomila a přiznala, že udělala chybu. Soud jejich výpověď zohlednil a jednotlivé případy individuálně posoudil. Nakonec trestní stíhání těchto osob podmíněně zastavil a každé z nich stanovil zkušební dobu v trvání několika měsíců," upřesnila vývoj kauzy policejní mluvčí Eva Stulíková.

Někteří z vyšetřovaných „řidičů" si mezitím opatřili skutečný lékařský posudek, aby dokumentaci doplnili a legalizovali.
Vyšetřování této rozsáhlé kauzy ale není ještě zdaleka u konce.

Chtěl po žákovi, aby vypovídal v jeho prospěch

Kromě klientů by se zde měl zpovídat také třiapadesátiletý majitel obou autoškol, který tuto trestnou činnost zatím důsledně popírá. „Svědčí proti němu ale řada důkazů. Mimo jiné také odborné vyjádření z oboru kriminalistiky, odvětví technického zkoumání dokladů a písemností vypracovaný specialisty odboru kriminalistické techniky a expertíz," potvrdila policistka Eva Stulíková.

Prozatím je muž vychovávající řidiče obviněný z deseti skutků. O nejméně dvě desítky bude jeho trestní stíhání v dohledné době rozšířené.

„Navíc je podezřelý i z trestného činu vydírání, kterého se měl dopustit tím, že působil na jednoho ze svých klientů, aby vypovídal v jeho prospěch. Za toto jednání mu hrozí až čtyři roky za mřížemi," dodala policejní mluvčí.