Podrobnosti objasnil Pavel Havránek, vedoucí Územního odboru Policie ČR Benešov.

Jak moc se vloni na Benešovsku kradlo a loupilo?

V rámci Středočeského kraje má Benešovsko   čtvrtý nejnižší počet případů trestné činnosti. Násilných bylo 63, z nichž jsme objasnili  44.

Jak jsou na tom jednotlivé miniregiony?

Zcela tradičně je nejvíce trestných činů spáchaných v působnosti obvodního oddělení Benešov. Pak ve Vlašimi, Voticích  a zcela překvapivě na Týnecku.  Ale pod něj spadá také Nová Živohošť, kde se v létě pohybuje značný počet  lidí  a s tím jsou spojené výtržnosti, násilnosti a ublížení na zdraví.

Kolik bylo nejbrutálnějších činů?

K usmrcení novorozence matkou došlo ve Vraždových Lhoticích a k napadení nožem mezi manželi  v Dálkovicích. Oba případy vyšetřovali policisté z krajského ředitelství.

K případu zastřeleného muže nalezeného na mostě v Krhanicích nejsem oprávněný se vyjadřovat, ten spadá do působnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Z takzvané drogové kriminality jsem prošetřovali dvacet trestných činů a zjistili čtyřiadvacet pachatelů. Velký nárůst jsme zaznamenali u internetových podvodů, ze 125 v roce 2012 na 194 vloni. Týkaly se především neseriózních eshopů i podvodných emailů.

V roce 2013 bylo v působnosti Územního odboru PČR Benešov spáchaných 2486 trestných činů. Objasněných jich bylo téměř 34 procent. Dvě třetiny z nich spadají do majetkových deliktů. Násilných činů bylo policii hlášených 63. Objasněných je 44, což představuje zhruba 70 procent. Drogových trestných činů vyšetřovali kriminalisté dvacet a vypátrali 24 pachatelů. Takzvaných internetových případů  řešili detektivové hospodářské kriminálky 194.

Dva a půl roku ve vězení si pobude čtyřicetiletá žena, která prostřednictvím SMS zpráv a emailů  vylákala z o 5 let mladšího muže přes půl milionu korun, které do svého zatčení stačila utratit. Policie  jí se souhlasem soudu v rámci zajištění výnosů z nelegální činnosti  zablokovala bankovní účet a zbavila auto i počítač. Z něho pak získala další důkazy o podvodném jednání.

Jaký je současný početní stav policistů na Benešovsku?

Od ledna máme 179 tabulkových míst. Slouží 175 policistů, z nichž jedenáct je zařazených do základní služební přípravy. O tři lidi jsme posílili benešovské obvodní oddělení, které je v rámci okresu nejvíce vytížené. Také na něj v souvislosti s integrací operační střediska do krajského v Praze přejdou některé z dozorčích povinností.

Mají policejní auta dostatek benzínu?

Jsem schopní zajistit v rámci okresu řádný výkon služby, i když máme pro letošní rok snížené výdaje o čtyři procenta.

Jaké máte pro letošek vytyčené priority?

V rámci kraje bylo ředitelstvím stanovených pět priorit. Bezpečnost na silnicích, veřejný pořádek, drogová kriminalita, zamezení krádežím vloupání do objektů a vozidel i zajišťování výnosům z trestné činnosti. Na to je určený specialista, který kolegům vyhledává  majetek pravděpodobně pocházející z trestné činnosti, například i nemovitosti. A výnosy zajistí po technické i právní stránce. Vloni tak policie zajistila ve 400 případech  finanční i materiální hodnoty za 5 milionů korun.

Nejedná se přitom pouze o velké krádeže. Zaměřujeme se i na drobné, třeba okapů. Pachatelům policisté zabavují vozík, který byl použitý k odvozu, i třeba mobilní telefon. Věci pak putují se souhlasem justice Úřadu  pro zastupování státu ve věcech majetkových a ten se je snaží zpeněžit, aby byly pokryté nároky poškozených.

Jaké náročnější  akce letos policisty čekají?

Na silnicí jsou plánované celoevropské  akce TISPOL zaměřené na bezpečnost v dopravě, používání bezpečnostních pásů a přepravu nebezpečných látek. Kromě toho je plánovaná řada dopravně bezpečnostních akcí.

Velký nápor, zejména při udržení dopravy,  očekáváme  na přelomu května  a června, kdy se v Benešově uskuteční připomínkové akce ke 100. výročí sarajevského atentátu a začátku první světové války.

Předpokládá se účast  několik tisícovek  návštěvníků a organizátoři plánují průvod centrem města na Konopiště, což budeme muset ve spolupráci s městskou policií  zajistit.

To je jediná masová akce vyžadující větší nasazení policistů?

(doplňoval Miroslav Breburda, zástupce vedoucího Územního odboru Policie ČR Benešov)

Na přelomu července a srpna se má se souhlasem města uskutečnit opět hudební festival Let it roll, který si, vyžádá větší nasazení policejních sil. Vloni nám vypomáhala cizinecká policie a služební kynologové. Ve městě účastníci vcelku zachovávali pořádek.

Při odjezdu z areálu jsme zjistili ve 40 případech požití alkoholu řidiči. Dalších  13 jich jelo pod vlivem omamných látek. Ve dvou případech jsme řešili trestný čin ohrožení pod vlivem návykových látek.

Případ devatenáctileté cizinky, která se pod vlivem alkoholu předávkovala extází a byla hospitalizovaná na ARO, jsme museli odložit, protože si újmu zjevně způsobila sama  a  neprokázalo se podezření ze spáchání trestného činu. Podle zprávy z jejího bydliště má trvalé následky.

Mezi další větší akce patří fotbalové zápasy ve Vlašimi, které vzhledem k očekávanému příjezdu fanoušků hostujících mužstev zařazujeme mezi rizikové. A čeká nás také zajištění pořádku při dvojích volbách. Do evropského parlamentu a podzimních  komunálních.

(Podrobnosti o průzkumu veřejného mínění, při němž občané v obsáhlém dotazníku prezentovali svůj názor na činnost policie, zveřejníme příští týden.)