"Případ muže, který pěstoval v Benešově konopí pro získání marihuany, je ve stádiu obvinění," potvrdil Jakub Vinčálek ze středočeského ředitelství policie. „Kriminalisté na případu pěstírny ve sklepě rodinného domu pracovali přes rok," upřesnil policejní mluvčí pro Benešovsko.

Národní protidrogová centrála (NPC) opakovaně občany varuje,  aby si důkladně rozmysleli, komu svou nemovitost  pronajímají.

„Pro majitele domku může mít zdánlivě lukrativní pronájem fatální následky. Objekty jsou po odhalení těchto pěstíren zpravidla v naprosto zdevastovaném stavu. Důvodem je vlhko, teplo a uzavřenost hydroponních pěstíren i instalace technických zařízení. Následné uvedení do původního stavu si mnohdy vyžaduje značné náklady a v některých případech až rekonstrukci objektu," varoval důstojník NPC.

Hydroponní pěstírna

Místnost nebo skleník s uměle vytvořeným prostředím pro urychlení růstu rostlin. Zpravidla bezobslužná technologie zajišťuje stabilní teplotu, vlhkost vzduchu, kapénkovou závlahu zeminy a nepřetržité osvěcování rostlin umělým světlem.

Další upozornění se týká pravděpodobnosti nelegálního připojení k odběru elektřiny a varování, že v případě prokázání propojení mezi pronajímatelem a nájemcem se může stát, že dojde v rámci trestní řízení k zajištění celého objektu.

Marihuana produkovaná v hydroponních pěstírnách bývá určená částečně pro nelegální distribuci na českém trhu a dílem pro pašování do zahraničí, zejména do Německa.

Tetrahydrocannabinol (zkráceně THC, též delta-9-tetrahydrocannabinol) je jeden z více než osmdesáti kanabinoidů a je hlavní psychoaktivní látkou nacházející v konopí setém.

Na rozdíl od drogy  pěstované v našich klimatických podmínkách obsahuje ta vyprodukovaná v pěstírnách vysoké procento účinné látky THC (Tetrahydrocannabinol),  které se pohybuje v rozmezí 18 až 20 procent. U „marjánky" pěstované běžným způsobem v květináčích nebo políčkách se obsah pohybuje  kolem 5 až 8 procent.