Kapsáři se pohybují nejen na ulicích, ale i v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, na tržnicích nebo v supermarketech. Využívají každé příležitosti, při které mohou člověka okrást.

Například využijí momentu, kdy je člověk zaujat vybíráním zboží a nevěnuje náležitou pozornost své kabelce nebo nákupní tašce. Během několika vteřin pak přijde buď o celou kabelku, nebo o věci v ní uložené.

K jedné z krádeží došlo v neděli v odpoledních hodinách v supermarketu Kaufland. Zde nakupoval sedmačtyřicetiletý muž. Neznámý pachatel využil toho, že nakupující měl peněženku uloženou v zadní kapse kalhot a odcizil mu ji. Její krádeží poškozený přišel o peníze, občanský průkaz, řidičský průkaz a další věci. Škodu vyčíslil na dva tisíce korun.

Pokud se tedy lidé nechtějí stát obětí kapsářů, neměli by jim jejich protiprávní jednání svým chováním ulehčovat, ale ba naopak, měli by dodržovat zásady bezpečného chování:

- Při nákupech a cestách v dopravních prostředcích věnujte zvýšenou pozornost svým kabelkám a taškám a mějte je vždy uzavřené.
- Peněženky nenechávejte navrchu kabelky nebo nákupní tašky, neodkládejte je do nákupního vozíku nebo košíku.
- Kabelky zavěšené přes rameno noste vždy uzavřené s rukou na zapínání.
- Pokud zjistíte krádež platební karty, informujte o tom co nejdříve pobočku peněžního ústavu a doklady zablokujte.
- Nenoste peněženku v zadní kapse kalhot, chraňte také své mobilní telefony, věnujte svému okolí více pozornosti.
por.Zuzana Stránská, PČR