Ti všichni se v pátek 30. května navečer rázem ocitli v ohrožení života, protože vyhrožoval odpálením nástražného výbušného systému.
„Krátce před devatenáctou hodinou přijali strážníci Městské policie Benešov na lince 156 anonymní telefonát, ve kterém neznámý mužský hlas oznámil uložení výbušniny na Masarykově náměstí.
Prostor a jeho přilehlé okolí musela policie vyklidit. Zhruba hodinu pak zjišťovala, zda se oznámení zakládá na pravdě. Nic podezřelého ale nakonec naštěstí nezjistila, vše se mohlo vrátit do normálních kolejí," uvedla k incidentu Eva Stulíková z benešovské policie.
Případ si vzápětí převzali benešovští kriminalisté, kteří od té doby po pachateli tohoto nesmyslného činu pátrají. Stanovili několik vyšetřovacích verzí.
„Žádnou z nich ale prozatím nemohou potvrdit. Zjistili, že anonym telefonoval z veřejného telefonního automatu nedaleko náměstí. K dispozici mají i zvukový záznam telefonátu," upřesnila policistka Eva Stulíková.
Na záznamu anonymního telefonátu je slyšet mužský hlas středního věku, který hovořil plynulou spisovnou češtinou:
„V Benešově na náměstí vybuchne o půl osmé bomba" a anonym zavěsil.
„Není vyloučeno, že jde o někoho z Benešovska. Podle hlasu i vyjadřování by ho mohl poznat někdo z jeho okolí," konstatovala policejní mluvčí Eva Stulíková.
Kriminalisté činí všechno proto, aby původce anonymního telefonátu co nejdříve dopadli a postavili před soud.
„Za spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy muži hrozí až tři roky odnětí svobody. Pokud mu bude vina prokázaná, dostane k úhradě i způsobenou škodu," upřesnila Eva Stulíková s tím, že se policie tentokráte neobejde bez pomoci veřejnosti.
„Zkuste si pozorně poslechnout telefonát a zaměřte se přitom na hlas neznámého muže. Může se Vám vybavit někdo, koho znáte. V takovém případě neváhejte a ozvěte se policii. Jakékoliv poznatky, které by mohly vést k osobě pachatele, přijmou operátoři na bezplatné lince tísňového volání 158," vyzvala čtenáře Eva Stulíková.
„Šíření poplašné zprávy je závažný trestný čin, nikoli jen banální jednání, které nemůže nikomu uškodit. Na každé takové oznámení, byť je i jen málo pravděpodobné, musí policie zareagovat. Musí zjistit, zda je pravdivé, či ne, a k tomu je nucená vynaložit nemalé síly a prostředky. Dalším nelehkým úkolem je samotné vypátrání a dopadení pachatele, které je většinou značně složité a zdlouhavé," doplnila Eva Stulíková s tím, že i tak ale bývá policie úspěšná a trestnou činnost se jí daří objasňovat.
V nedávné minulosti policisté na Benešovsku úspěšně řešili několik anonymní výhrůžek:
Muž si reakci policie na anonym vyzkoušel ve Voticích na radnici a pak ohlásil bombu v benešovské bance, kde měl vyzvednout dlužné peníze. Žena oznámila bombu ve spořitelně, kde měla splatit půjčku. Pachatel nahlásil výbuch v herně a z okna protější hospody sledoval manévry. Jiný muž volal, že vybuchne nálož v rychlíku do Českých Budějovic. Všichni byli dopadení a potrestaní.
Zvukový záznam výhrůžky je na konci fotogalerie u článku a pokud by Vám nešla spustit, zkuste přehrát na
http://www.policie.cz/soubor/sprava-stredoceskeho-kraje-galerie-soubory-anonym-mp3.aspx