„Základem celého problému je kontrola zbrojních průkazů. Ke zlepšení situace může pomoci především to, aby se k informacím o držení zbraně svých klientů dostali i psychiatři a ne, jak je tomu nyní, pouze obvodní lékaři," míní Jaroslav Hlavnička.

Ten šanci čelit takové agresi, jaké dal průchod se zbraní 
v ruce senior na Moravě, hodnotí jako nulovou. „Proti tomu jsme absolutně bezbranní," tvrdí starosta Benešova.

Ale agrese nemusí mít pokaždé fatální následky. Řada úředníků má zkušenosti s agresí verbální. Právě slovní útok bývá poměrně častým vrcholem nesouhlasu či nedorozumění občana s úředníkem.

„Pro takové případy jsme na radnici zařízeni," uvedl starosta Benešova. „Každý úředník má možnost si elektronicky přivolat pomoc strážníků," potvrdil Jaroslav Hlavnička.

Ale fyzickou ostrahu kvůli agresivitě klientů radnice přece jen už nasadila. Stalo se tak na odboru dopravy, v bývalé Komerční bance na Masarykově náměstí v úvodu roku 2013. Prapůvodcem nervozity a z ní pramenící agrese občanů, se staly celorepublikové problémy elektronického systému registrací dokladů.

„Tohle opatření v budově B jsme neodvolali a strážníci tam dozorují každý úřední den," sdělila tajemnice Městského úřadu Benešov Miluše Stibůrková a potvrdila, že také v Benešově docházelo v době největších potíží sítě státní správy k incidentům.

V Benešově však nervozita a naštvanost žadatelů naštěstí nedostoupila takové intenzity, jako v případě incidentu v Říčanech u Prahy na konci února 2013. Tam v registru vozidel napadl a zranil jeden z klientů úřednici. Vyšetřování případu tehdy vyřadilo v říčanský registr na tři hodiny z provozu.

Od té doby se ale objevily na některých, zejména centrálních úřadech, také další hrozby. Bylo to zejména zasílání jedovatých prášků. I k těmto mimořádným událostem přijal benešovský městský úřad opatření. Návštěvy mimo úřední dny musejí počkat na příchod konkrétního úředníka do vestibulu radnice, který si pak návštěvu odvede na své pracoviště.